PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Powstanie infrastruktura dla turystyki kajakowej w woj. pomorskim

  • Autor: PAP
  • 21 maj 2014 13:56

Zagospodarowanie szlaków wodnych dla rozwoju turystyki kajakowej przewiduje projekt "Kajakiem przez Pomorze". Plany zakładają, że w województwie pomorskim powstanie co najmniej 15 takich szlaków, z przystaniami i stanicami.

REKLAMA

W środę w Gdańsku marszałkowie województwa: Mieczysław Struk i Ryszard Świlski podpisali z prezesem firmy DS Consulting z Gdańska Rafałem Szporko umowę na opracowanie analizy wykonalności przedsięwzięcia "Kajakiem przez Pomorze". Dokument, który ma być gotowy do stycznia 2015 roku, określi lokalizację infrastruktury i sposoby zagospodarowania pomorskich szlaków wodnych dla turystyki kajakowej.

Prezes DS Consulting zwrócił uwagę, że Pomorskie ma ogromny potencjał dla rozwoju turystyki kajakowej, m.in. ok. 2,5 tys. km rzek, z czego na ok. 1,5 tys. km mogą być szlaki kajakowe. Poinformował dziennikarzy, że wyznaczono ok. 300 miejsc, w których ma powstać infrastruktura dla turystów kajakowych, m.in. przystanie, miejsca biwakowe (stanice), miejsca do rozpoczęcia lub zakończenia etapu, tzw. przenoski - czyli miejsca służące do obejścia naturalnych bądź sztucznych przeszkód na wodzie. Szlaki mają być oznakowane i wyposażone w infrastrukturę służącą do utrzymania czystości. Część szlaków ma się łączyć w dłuższe trasy kajakowe.

Projekt przewiduje też działania promocyjne i monitoring ruchu kajakowego w regionie.

Planowane jest zagospodarowanie m.in. Delty Wisły, Brdy, Wdy, Raduni, Słupi i Łeby. Szacuje się, że realizacja projektu może kosztować ok. 50 mln zł. Pieniądze mają pochodzić z funduszy unijnych i budżetów gmin. Planuje się, że projekt zostanie zrealizowany w latach 2014-2020.

Marszałek województwa Mieczysław Struk zwrócił uwagę, że turystyka kajakowa może być jednym z ważniejszych produktów turystycznych województwa pomorskiego. Dodał, że obecnie kajaki zrzucane są na wodę często w miejscach do tego nieprzystosowanych, powodując niszczenie przyrody. Uważa, że wytyczenie i zagospodarowanie szlaków kajakowych zaktywizuje lokalne społeczności i przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy.

Marszałek zaznaczył, że projekt "Kajakiem przez Pomorze" ma być jednym ze strategicznych przedsięwzięć w regionie, w realizację którego mają być zaangażowane pomorskie gminy i powiaty, firmy działające w branży kajakowej, zarządy parków oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych i Urzędy Morskie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA