PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Poznaj szczegóły transakcji przejęcia portfela Accor przez Orbis

  • Autor: Propertynews.pl
  • 14 lis 2014 11:30

Poznaj szczegóły transakcji przejęcia portfela Accor przez Orbis

W 2015 roku oficjalnie sfinalizowana zostanie transakcja przejęcia biznesu firmy Accor przez Grupę Orbis na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Polska firma powiększy się o 46 obiektów, w tym o 2 placówki w Polsce. Znamy dokładne szczegóły umowy wraz z projektem finansowania.

REKLAMA

- Jesteśmy niezwykle dumni, że możemy przeprowadzić tak strategiczną transakcję. To kluczowy, z punktu widzenia istnienia sieci Orbis, moment w jej historii. W ten sposób wchodzimy w nową epokę - powiedział Gilles Clavie, prezes zarządu Orbisu.

Grupa Orbis dziś to 68 hoteli w trzech krajach: Polsce (63 obiekty z 11309 pokojami), Litwie (3 obiekty, 337 pokoi) i Łotwie (2 hotele w 219 pokoi). Dzięki transakcji firma powiększy zakres działalności o 12 państw, 46 obiektów, 5 spółek zależnych. Jednocześnie podpisana zostanie nowa umowa licencyjna z firmą Accor, która, według przedstawicieli Orbis, pozwoli na dalszą ekspansję w regionie.

W ramach potencjalnej transakcji Orbis pojawi się w Bułgarii, Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, Czechach, na Węgrzech, w Macedonii, Czarnogórze, Mołdawii, Rumunii, Serbii, Słowacji i Słowenii. Do grupy dołączonych zostanie 7046 pokoi w istniejących obiektach (w Polsce będzie to Wrocław Old Town w sieci Sofitel z 205 pokojami oraz Warszawa Muranowska w sieci Ibis i 333 pokojami) oraz 1007 pokoi w obecnie realizowanych inwestycjach. To łącznie 8 nowych obiektów.

Wartość transakcji wyniesie 142,3 mln euro.

- Transakcja daje nam olbrzymią szansę na dalszy rozwój. W Polsce nasze wyniki EBITDA pozostają na podobnym poziomie od wielu lat. By dalej móc się rozwijać, Orbis potrzebuje ekspansji geograficznej. Jeśli zaś chcemy coś zdziałać w Europie, teraz jest na to najlepszy moment. Dlatego korzystając z naszego doświadczenia będziemy dalej realizować nasz biznes hotelarski - zapowiedział Ireneusz Węgłowski, wiceprezes Orbis.

Przejęcie obiektów może mieć duży wpływ na wyniki Grupy za 2015 rok. Zgodnie z szacunkami na 2014 rok, EBITDA firmy wyniesie 48,6 mln euro. Przejmowane aktywa dodadzą kolejne 18,1 mln euro.

Jak tłumaczą przedstawiciele zarządu Grupy, kluczowe z punktu widzenia transakcji było odpowiednie zbadanie aktywów oraz negocjacje z firmą Accor. Wycenę obiektów przeprowadziła firma HVS. Według jej danych wartość nieruchomości przejmowanych przez Orbis wynosi od 140 do 150 mln euro. Wskaźnik EV/EBITDA dla tej transakcji wynosi 7,9, w porównaniu do 8,3, czyli wartości tego wskaźnika dla Orbisu, wyliczonej na podstawie średniej ceny akcji spółki na GPW w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Proces due diligence sprzedającego przeprowadziły firmy: Deloitte, EC Harris oraz Dentons.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Professionals Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA