PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Prawie 19 mln zł na rekultywację Pustyni Błędowskiej

  • Autor: PAP
  • 12 sie 2014 10:19

Prawie 19 mln zł na rekultywację Pustyni Błędowskiej (Małopolska), nazywanej polską Saharą. Przywracanie naturalnego, pustynnego charakteru tego obszaru odbywa się w ramach unijnego programu ochrony środowiska.

REKLAMA

Obecnie dobiega końca trzyletnia rekultywacja południowej części pustyni, której użytkownikiem jest gmina Klucze, a rozpoczynają się prace na jej północnym obszarze, będącym poligonem spadochroniarzy 6. Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie.

Prace w wojskowej części potrwają do 2017 roku. Najpierw teren zostanie oczyszczony z niewybuchów, m.in. z okresu II wojny światowej, a później z porastających go drzew i krzewów nietypowych dla tego obszaru.

"W czasie rekultywacji spadochroniarze wciąż będą ćwiczyć na terenie pustyni" - powiedziała PAP menadżerka projektu Edyta Mazur z Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Krakowie, który jest gospodarzem północnej części pustyni.

Północna część nie była jak dotąd dostępna dla turystów i także po rekultywacji pozostanie w użytkowaniu wojska, bardzo ceniącego sobie to miejsce. Jak przyznała menadżerka, wojsko po raz pierwszy pozyskało fundusze unijne na tak duży projekt przyrodniczy.

"Każde zrzutowisko (teren na zrzut z samolotu) musi spełniać dwa warunki. Teren musi być duży i płaski. Pustynia ma dodatkową zaletę - miękki piasek. Stanowi on dla spadochroniarzy doskonałe podłoże do lądowania" - powiedział PAP oficer prasowy 6. Brygady Powietrznodesantowej kpt. Marcin Gil.

Projekt przywrócenia naturze północnej części pustyni obejmuje 375 ha i kosztuje 9,8 mln zł. Połowę tej sumy pokrywa Unia Europejska, a połowę Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Rekultywacja południowej części pustyni w ramach projektu Life rozpoczęła się w 2011 roku. W czasie najważniejszych prac obszar ten był niedostępny dla turystów. Teraz pustynię można już zwiedzać, choć prace porządkowe na niej, m.in. usuwanie gałęzi, potrwają do końca listopada. Do tego czasu gmina proponuje, aby zainteresowani podziwiali pustynię ze szczytu góry Czubatka - wyjaśniła PAP Agnieszka Walnik z Urzędu Gminy Klucze, która kieruje pracami.

Na południowym obszarze pustyni projekt objął ok. 400 ha. Teren ten został rozminowany, usunięto i wykorzeniono na nim drzewa. "Na terenie pustyni, który przez kilkadziesiąt lat był wykorzystywany jako poligon wojskowy, były niewypały. Drzewa, które znalazły się tu wskutek działalności człowieka, usunięto, aby stworzyć przestrzeń dla wiatru, potrzebnego do rozwoju typowej dla tego obszaru roślinności napiaskowej" - wyjaśniła przedstawicielka gminy i dodała: "Chcemy przywrócić pustyni jej +pustynny+ charakter, ale i chcemy, aby stała się wizytówką naszej gminy, miejscem atrakcyjnym dla turystów".

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA