PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Premier Szydło powalczy o Expo w Łodzi

  • Autor: PAP
  • 03 kwi 2017 16:12

Premier Szydło powalczy o Expo w Łodzi fot. Pixabay

We wtorek w południe premier Beata Szydło spotka się z przedstawicielami międzynarodowego biura wystaw Expo - poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Rafał Bochenek. W listopadzie 2016 r. Polska zgłosiła kandydaturę Łodzi do organizacji tzw. małego Expo 2022.

REKLAMA

Zdaniem rzecznika organizacja przez Polskę wystawy Expo to "doskonała okazja do promocji polskiej marki na arenie międzynarodowej".

Bochenek wyjaśnił, że premier spotka się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z przedstawicielami grupy ewaluacyjnej, która przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze organizatora wystawy odwiedza państwa-kandydatów.

Rzecznik dodał, że przedstawiciele biura wystaw Expo przebywać będą w Polsce do 7 kwietnia. W tym czasie spotkają się też z pełnomocnikiem rządu ds. organizacji Expo wiceministrem rozwoju Jerzym Kwiecińskim, a także z partnerami społecznymi i przedstawicielami samorządu.

Wystawa w Łodzi miałaby się odbywać od 15 czerwca do 15 września 2022 r. Bochenek przypomniał, że tematem przewodnim polskiej wystawy ma być rewitalizacja miast jako warunek rozwoju aglomeracji na świecie.

Kandydaturę Łodzi w listopadzie ub.r. na sesji Światowego Biura Wystaw (BIE) w Paryżu zgłosił oficjalnie wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Mówił on wówczas, że byłaby to pierwsza wystawa Expo organizowana w Polsce. Jego zdaniem przyznanie przez BIE prawa do jej organizacji stanowiłoby dowód wysokiego prestiżu Polski.

Głosowanie w sprawie przyznania Łodzi prawa do organizacji Expo 2022 odbędzie się pod koniec 2017 r. Kluczowym zadaniem strony polskiej jest obecnie pozyskanie głosów 169 krajów członkowskich BIE. Do uzyskania tego prawa potrzebnych będzie 50 proc. głosów plus jeden. Promocja projektu zaczęła się w czerwcu br., gdy po raz pierwszy ogłoszono, że Łódź będzie ubiegać się o organizację International Expo.

Wystawa ma zostać zorganizowana na obszarze niemal 27 ha tzw. Nowego Centrum Łodzi (NCŁ) obejmującym tereny pokolejowe między ulicami: Kilińskiego i Kopcińskiego oraz Tuwima i Narutowicza. Samo NCŁ to największy program urbanistyczny i rewitalizacyjny w historii miasta, obejmujący ok. 100 ha w ścisłym centrum.

Na terenie NCŁ w grudniu ub.r. otwarto nowy, podziemny dworzec Łódź Fabryczna z węzłem multimodalnym. W jego sąsiedztwie znajduje się zrewitalizowana elektrociepłownia EC1, w której uruchomiono najnowocześniejsze w Polsce planetarium oraz Narodowe Centrum Kultury Filmowej.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA