PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Prywatyzacja jest szansą dla uzdrowisk, ale potem trzeba poszerzyć ich działalność

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • 27 lip 2012 12:36

Prywatyzacja jest szansą dla uzdrowisk, ale potem trzeba poszerzyć ich działalność

Ministerstwo Skarbu przymierza się do prywatyzacji sześciu z siedmiu ostatnich państwowych uzdrowisk, a w dalszej perspektywie także ostatniego - Krynica-Żegiestów. Plany te budzą wiele kontrowersji. W 2006 roku przez ten proces przeszło Uzdrowisko Szczawnica. - Prywatyzacja jest szansą. Potem trzeba jednak poszerzyć działalność - uważa Grzegorz Niezgoda, burmistrz Szczawnicy.

REKLAMA

Jak po paru latach ocenia pan ten ruch?

Nie mieliśmy w tej sprawie nic do powiedzenia, bo decyzję podejmował wtedy minister skarbu. Uzdrowisko przejęła firma, która jest własnością spadkobierców hrabiego Adama Stadnickiego. Posiadał on kiedyś w Szczawnicy wiele gruntów. Był też w pewnym momencie właścicielem uzdrowiska, a wszystko zostało mu odebrane.

Sprawa potoczyła się dwutorowo. Thermaleo wykupiło w uzdrowisku 85 procent udziałów i przejęło firmę. Obecnie spadkobiercy zgłaszają jednak także roszczenia do wielu terenów na terenie miasta.

Patrząc tylko przez pryzmat tej pierwszej sprawy, czyli przejęcia uzdrowiska, efekty są dla nas pozytywne. W momencie sprzedaży była to firma upadająca, nie wypłacająca pensji, nie mająca szans na rozwój i dofinansowanie działalności. Pojawił się nowy właściciel, który doinwestował - nie ma już zaległości podatkowych oraz względem pracowników.

Co stałoby się z uzdrowiskiem, gdyby nie doszło do prywatyzacji?

Przedsiębiorstwo z pewnością ogłosiłoby upadłość, bo było niewypłacalne. Nie wiadomo, co zrobiłby wtedy minister skarbu i czy zdecydowałby się na jego dokapitalizowanie. Znaleziono jednak wyjście poprzez sprzedaż udziałów firmie Thermaleo.

Czy samorządy, w kontekście planów prywatyzacji kolejnych uzdrowisk, mają się czego bać?

Profil tego typu miejsc trochę się zmienia. W Szczawnicy działalność zabiegowa, standardowa w przypadku uzdrowisk, nie jest podstawową. Postawiono na hotele czy ośrodki wellness. Jest tak np. w przypadku hotelu Modrzewie, gdzie dostępne są raczej zabiegi upiększające niż zdrowotne.

Trudno to wszystko ocenić, ale nie sądzę, by firma państwowa mogła z tego typu ośrodkami rywalizować. Uzdrowisko w Krynicy, jeśli chodzi o hotelarstwo, na pewno nie będzie w stanie sprostać takiej konkurencji jak hotel Krynica czy Prezydent. Mogłoby dalej prowadzić zabiegi, ale czy to będzie wystarczająco rentowne? Trudno powiedzieć.

Prywatyzacja jest szansą na to, by uzdrowisko nadal działało, ale jest potrzebny odpowiedni kapitał, by dalej w nie zainwestować. Trzeba też poszerzyć działalność. Pieniądze wynikające z kontraktów z ZUS-em czy NFZ-em nie są na tyle duże, by pozwalały na dynamiczny rozwój.

Roszczenia spadkobierców hrabiego Stadnickiego są powodem do konfliktu na linii miasto - właściciele uzdrowiska?

W przypadku roszczeń spadkobiercy występują jako rodzina, a nie firma. Jako dla władz samorządowych, nie jest to dla nas korzystna sytuacja, bo najczęściej chodzi o tereny będące w naszym posiadaniu. Często także tereny strategiczne, jak np. w przypadku placu przy kolejce PKL na Palenicy. Mogłoby tam powstać wiele inwestycji - m.in. parking i punkty gastronomiczne. Jednak dopóki sprawa nie zostanie wyjaśniona, nie można tam inwestować.

Sprawa ma swój bieg prawny. Spadkobiercy muszą wykazać, że kiedyś tereny należały do rodziny. Nie do końca potrafią sobie z tym poradzić, a my się bronimy i udowadniamy, że był to teren miasta i nigdy nie należał do hrabiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA