PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Przedwojenni właściciele upominają się o adresy w ścisłym centrum

  • www.gazeta.pl
  • 18 lis 2013 09:49

Rotunda, część hotelu Metropol i parkingu przy Cepelii oraz hotel Polonia - o te adresy w ścisłym centrum upominają się przedwojenni właściciele. I zaczynają wygrywać. Jaki to będzie miało wpływ na wygląd tej okolicy?

REKLAMA

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził prawa spadkobierców przedwojennych właścicieli do działki obejmującej około jednej czwartej terenu pod pawilonem Rotundy.

Skąd wzięło się to roszczenie? Charakterystyczny okrągły budynek, jeden z najsłynniejszych warszawskich gmachów, powstał jak większość powojennej zabudowy w centrum Warszawy na gruntach przejętych przez państwo na mocy tzw. dekretu Bieruta. Przed wojną okolice skrzyżowania Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich wyglądały zupełnie inaczej niż dzisiaj. Po pierwsze, nie było ronda (powstało na przełomie lat 60. i 70.), wokół stały kwartały gęstej śródmiejskiej zabudowy. W miejscu Rotundy stała potężna kamienica przedsiębiorcy Pinkusa Lothe zbudowana w 1866 r. Została zniszczona podczas wojny, jej resztki rozebrano w latach 40. Rotundę zbudowano w 1966 r.

Co z konkursem na Rotundę

Jej właścicielem jest bank PKO BP, który od zawsze traktuje ją jak klejnot koronny i obiekt flagowy. Dlatego gdy pojawiły się roszczenia do tej nieruchomości, bank próbował bronić swoich praw w kolejnych instancjach sądu. Jednak w czwartek - jak doniosła "Rzeczpospolita" - NSA ostatecznie oddalił argumenty PKO BP, otwierając spadkobiercom drogę do odzyskania działki pod Rotundą.

O zwrocie zadecyduje teraz stołeczny ratusz, który rozstrzyga w sprawach dekretowych. - Samo uznanie roszczenia to jeszcze nie zwrot - zastrzega Marcin Bajko, dyrektor biura nieruchomości. - Jeśli na tym etapie spadkobiercy wystąpią do nas o zwrot, odmówimy. Działkę ma w użytkowaniu wieczystym PKO BP. Żeby więc odzyskać nieruchomość, spadkobiercy muszą najpierw pozbawić bank tego prawa. To może potrwać wiele lat - zastrzega.

Decyzja NSA zapadła w przeddzień rozstrzygnięcia konkursu architektonicznego na modernizację Rotundy, który ogłosił bank. Budynek ma być właściwie zbudowany od nowa na podstawie oryginalnego projektu, ale z użyciem nowoczesnych technologii i materiałów. Zwycięska pracownia miała zostać przedstawiona 28 listopada. Czy jednak inwestycji nie storpedują roszczenia? - To postępowanie nie ma wpływu na plany rewitalizacji Rotundy ani na przebieg konkursu. Jego rozstrzygnięcie nastąpi zgodnie z harmonogramem - zapewniała w piątek Edyta Turkiewicz z PKO BP.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA