PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Przemysł czasu wolnego na Europejskim Kongresie Gospodarczym

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 16 maj 2016 11:07

Przemysł czasu wolnego na Europejskim Kongresie Gospodarczym Rynek usług związanych z wypoczynkiem i rozrywką w Polsce jest dziś warty blisko 80 mld zł. Fot. Pixabay

Apetyt Polaków na aktywny wypoczynek to woda na młyn dla inwestorów budujących przemysł czasu wolnego. Perspektywy rozwoju tej szybko rozwijającej się gałęzi gospodarki zostaną omówione w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego, podczas dyskusji „Przemysł czasu wolnego”.

REKLAMA

Rynek usług związanych z wypoczynkiem i rozrywką w Polsce jest dziś warty blisko 80 mld zł wobec 50 mld zł pięć lat temu. Zarabiamy coraz lepiej, przeznaczając jeszcze większe pieniądze na hobby i przyjemności jak sport, restauracje, podróże czy luksusowe hotele.

Po dynamice wzrostu naszych wydatków widać jak na dłoni, że sektor ten ma wielkie perspektywy. Z raportu KPMG pt. „Rynek dóbr luksusowych w Polsce” wynika, że w tym roku liczba zamożnych i bogatych osób, czyli zarabiających powyżej 7,1 tys. zł brutto, może po raz pierwszy przekroczyć milion, a rok później ich łączne dochody sięgną około 200 mld zł.

Częścią przemysłu spotkań są hotele, których w 2015 roku w naszym kraju było już prawie 2,5 tys. To jednak tylko kawałek noclegowego tortu. Jeśli dodamy do tego nieskategoryzowane obiekty, to według GUS, liczba ta przekracza 10 tys.

- Turystka odpowiada za blisko 10 proc. globalnego wzrostu gospodarczego, a jej udział w PKB Polski wynosi ok. 5-6 proc. To pokazuje, że jest to dziedzina gospodarki która posiada ogromny potencjał wzrostowy – mówi Janusz Mitulski, dyrektor ds. rozwoju sieci Marriott International na Europe Środkowo–Wschodnią.

Wciąż niezagospodarowanym segmentem rynku są parki rozrywki, choć i w tym przypadku pojawiają się pierwsze jaskółki zmian. Realizacji doczekają się na pewno plany słowackiej spółki Tatry Mountain, która obecnie buduje Śląskie Wesołe Miasteczko oraz przejęła ośrodek narciarski w Szczyrku. Jej prezes, Bohuš Hlavatý zadeklarował, że w ciągu najbliższych lat firma jest gotowa zainwestować w ośrodek 120-150 mln zł.

Przyszłość w przemyśle czasu wolnego widzą też samorządy, jak chociażby Małopolska, która technologie informacyjne i komunikacyjne w turystyce, nowe produkty i usługi związane z rekreacją i czasem wolnym, turystykę kulinarną i usługi gastronomiczne wysokiej jakości uznała za priorytet w swojej strategii rozwoju. Zdaniem Jacka Krupy, marszałka województwa małopolskiego, to obszary o największym potencjale rozwoju w najbliższych latach, w które warto inwestować środki publiczne i fundusze europejskie.

O przyszłości oraz biznesowych i kulturowych aspektach przemysłu wolnego będziemy dyskutować podczas sesji Przemysł czasu wolnego w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Udział w dyskusji zapowiedzieli: Dawid Lasek, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Marcin Krupa, Prezydent Katowic, Wojciech Fedyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej, Bohuš Hlavatý, prezes zarządu, dyrektor generalny, Tatry Mountain Resorts, Bogusław Leśnodorski, współwłaściciel, prezes zarządu spółki Legia Warszawa, Krzysztof Materna, współwłaściciel MM Communications i Ewa Voelkel-Krokowicz, CEO Concordia Design.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Professionals Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA