PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Przychody z turystyki wzrosną w tym roku do 110 mld zł

  • Autor: Nikodem Chinowski
  • 06 paź 2014 20:54

Przychody z turystyki w 2014 r. wzrosną do ok. 110 mld zł, wobec ok. 104 mld zł w 2013 r. - oceniła dla PAP Katarzyna Sobierajska, wiceminister sportu i turystyki. Jej zdaniem, konflikt geopolityczny na Wschodzie może być czynnikiem pozytywnie wpływającym na liczbę turystów w Polsce.

REKLAMA

"Nasze prognozy zakładają, że w tym roku liczba turystów zagranicznych, którzy odwiedzą Polskę wzrośnie do ok. 16,4 mln. To oczywiście pociągnie za sobą wzrost przychodów z turystyki. Jeżeli w zeszłym roku było to ok. 104 mld zł, to możemy oczekiwać, że w tym roku przychody z tego segmentu gospodarki wzrosną do ok. 110 mld zł" - powiedziała w poniedziałek PAP Sobierajska.

Badania GUS wskazują, że w 2013 r. liczba cudzoziemców, którzy przyjechali do Polski wyniosła 14,1 mln.

W ocenie Sobierajskiej, konflikt na Wschodzie Europy nie powinien mieć negatywnego wpływu na liczbę turystów odwiedzających Polskę, a nawet może przynieść korzyści.

"Sytuacja na Wschodzie jest trudna i do końca nikt nie wie jak to się odbije na naszych wynikach. Natomiast dotychczasowe dane, którymi dysponujemy pokazują, że po I połowie roku liczba przyjazdów z kierunków wschodnich wzrosła o 10-11 proc. Biorąc pod uwagę sygnały płynące z kolejnych miesięcy - a więc udany okres letni, a także jesienny - można przyjąć, że tę dynamikę uda się zachować także w II półroczu. Można więc zakładać, że w całym roku liczba przyjazdów ze Wschodu wzrośnie o ok. 10 proc." - powiedziała.

"Negatywnie na liczbę Rosjan przyjeżdżających do Polski na pewno wpływa fakt przekierunkowania ich wyjazdów w stronę lokalnej bazy, w tym na Krym. To może być widoczne. Jeśli chodzi o Ukraińców, to po pierwsze pogarszają się im warunki ekonomiczne, a po drugie spadła siła waluty. Z drugiej jednak strony, trudna sytuacja na Wschodzie może spowodować, że wielu turystów z Zachodu zamiast Rosji i Ukrainy wybierze Polskę. To może być szansa zarówno dla turystyki wypoczynkowej jak i przede wszystkim turystyki biznesowej. Można więc oceniać, że cała sytuacja będzie dla polskiej turystyki korzystna" - dodała.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA