PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Raków chce przyciągnąć turystów

  • Autor: PAP
  • 03 lip 2015 16:47

Ponad 11,4 mln zł kosztowała zakończona w ostatnich dniach rewitalizacja rynku i historycznej części Rakowa (Świętokrzyskie) - w weekend zaplanowano ich uroczyste otwarcie. Władze gminy liczą, że inwestycja przyciągnie turystów.

REKLAMA

W rolniczej gminie Raków funkcjonuje wiele gospodarstw agroturystycznych, znajdujących się w położonych wśród lasów wioskach. Wiele osób odwiedza te tereny w drodze na wypoczynek nad położony na terenie gminy zalew Chańcza, na Czarnej Staszowskiej.

W ramach inwestycji przebudowano główny rynek Rakowa, wyremontowano także ul. Klasztorną i tzw. Nowy Rynek. "Przystępując do realizacji projektu, zakładaliśmy, że rewitalizacja, poza nadaniem naszej miejscowości nowej jakości estetycznej i funkcjonalnej, poprawi jej wizerunek. A to pomoże w rozwoju lokalnej agroturystyki i przyciągnie ty turystów. Mamy nadzieję, że tak będzie" - powiedziała w piątek PAP wójt gminy Raków, Alina Siwonia.

Na głównym rynku - Placu Wolności - wymieniono całą infrastrukturę wodociągowo-kanalizacyjną. Zmodernizowano starą nawierzchnię dróg i chodników, a wszystkie linie energetyczne schowano pod ziemią.

Na placu posadzono też drzewa i krzewy, zamontowano nowe lampy uliczne. Znalazły się tam także kamienne siedziska oraz fontanna "Trzech Raków" - nawiązująca do herbu miejscowości. W północno - zachodniej części placu wyznaczono miejsce dla lokalnych handlarzy. W innej części rynku powstał obiekt, który pełni funkcję przystanku autobusowego i punktu informacji turystycznej. Mieszczą się w nim także toalety.

"Widać popołudniami i wieczorami, że rynek przyciąga dużo młodzieży i mam z dziećmi - stał się miejscem odpoczynku" - zauważyła Siwonia.

Jej zdaniem, jednym z ciekawszych obiektów, który zyskał na rewitalizacji jest Dom Wójta z przełomu XVI i XVII w. - najstarszy obiekt w Rakowie, pochodzący z czasów ariańskich. Budynek ma nowy dach, elewację, okna i drzwi. "Przyciąga wzrok, a od jutra będzie tam działała izba historyczna z pamiątkami z przeszłości Rakowa i gminy. Będzie dostępna przez całe wakacje" - dodała Siwonia.

Z kolei na tzw. Nowym Rynku, gdzie znalazło się dużo zieleni, wyeksponowano ujęcie wody. W pobliżu postawiono drewnianą, podświetlaną nocą altanę. Podobna stanęła na skwerze przy kościele św. Anny. W ramach inwestycji wymieniono także bramy przy Sanktuarium Matki Bożej Cudownej Przemiany oraz odnowiono przykościelny parking.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA