PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ratusz żąda rozbiórki największej samowoli w Warszawie - hotelu

  • www.gazeta.pl
  • 12 kwi 2013 12:15

Ratusz żąda rozbiórki największej samowoli w Warszawie - hotelu

Rozbiórki największej samowoli w Warszawie żądają ratusz i nadzór budowlany. Parterowy pawilon przez ponad 20 lat nielegalnie rozrósł się do sześciokondygnacyjnego hotelu Czarny Kot.

REKLAMA

Ten budynek kojarzy każdy, kto przejeżdżał rondem Radosława (dawniej Babka). Wśród warszawiaków przyjęło się określenie "gargamel" - od zamku bajkowego czarnoksiężnika. Wieżyczki, łuki, wykusze, od tyłu zaś nieotynkowana od wielu lat toporna bryła. To hotel Czarny Kot.

Stoi na atrakcyjnej działce przy ul. Okopowej między Arkadią a zabytkowym Cmentarzem Powązkowskim.

Setki podobnych zaszłości

- Miasto wysyła wezwania do odszkodowań za bezumowne korzystanie z nieruchomości i to jest regulowane - mówi Marcin Bajko, dyrektor Biura Gospodarowania Nieruchomościami w ratuszu. Dodaje: - Podobnych zaszłości są w Warszawie setki, ale drugiej tak drastycznej sprawy jak Czarny Kot nie ma.

Szczegóły urzędnicy przedstawiali radnym na ostatnim spotkaniu komisji ładu przestrzennego. Jej nazwa to całkowite przeciwieństwo tego, jak wygląda hotel. A wszystko wyrosło z niewielkiego pawilonu handlowego - to na taką budowlę opiewało pozwolenie na budowę z 1989 r. Po trzech latach właścicielka Elżbieta Studzińska uzyskała zgodę na pierwsze i drugie piętro.

- Ale ze względu na odstępstwo od projektu budowlanego prace zostały wstrzymane i po raz pierwszy nakazano rozbiórkę - mówił radnym Michał Budzyński, kierownik referatu architektury w urzędzie Woli. - Po samowolnej rozbudowie w tej chwili jest tam już, zdaje się, pięć kondygnacji.

- Sześć - precyzował Andrzej Kłosowski, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Przypomniał, że w ciągu minionych 20 lat właścicielka wielokrotnie próbowała zalegalizować samowolę. Było mnóstwo kontroli i decyzji. Np. w 1994 r. urzędnicy zatwierdzili "zamienny plan inwestycji związany z rozbudową i nadbudową budynku gastronomiczno-handlowego". W 2002 r. dostała zaś zgodę na użytkowanie drugiej i trzeciej kondygnacji. - Wydaną dość dziwnie, bo bez uwzględnienia parteru i kondygnacji podziemnej - zauważył Andrzej Kłosowski.

- Bez podstawy prawnej? Przecież to jest przestępstwo - komentował obecny na spotkaniu radnych warszawski senator PO Aleksander Pociej.

- Należy podejrzewać, że prawo było tu łamane wielokrotnie i to nie tylko przez właściciela hotelu. Interesująca jest ścieżka, która pokazałaby, jak doszło do tego, do czego doszło - stwierdziła radna Ewa Masny (PO). Sebastian Wierzbicki z SLD: - Dla mnie ta sprawa to 20 lat kompromitacji warszawskiego samorządu, który już tyle czasu nie może się rozprawić z samowolą o nazwie Czarny Kot.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA