PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rejsy wyremontowanym kanałem elbląskim przyciągają turystów

  • Autor: PAP
  • 04 maj 2015 07:16

Choć kanał elbląski oficjalnie wciąż jest w remoncie - ma być otwarty na początku czerwca - pierwsze grupy turystów już rezerwują rejsy na tej trasie, Są to nie tylko Polacy, ale i Niemcy, Włosi, Czesi, czy Francuzi - poinformował PAP organizator rejsów.

REKLAMA

Rewitalizacja Kanału Elbląskiego trwa od 2011 roku. Gdański Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej, który wykonuje remont tej drogi wodnej zapowiada, że rejsy kanałem prawdopodobnie będą możliwe już od czerwca. "Ta informacja wręcz zelektryzowała turystów z całej Europy, już rezerwujemy terminy rejsów nie tylko w czerwcu, ale i lipcu, czy sierpniu, a nawet w październiku" - powiedziała PAP Agnieszka Buczyńska z działu marketingu przedsiębiorstwa "Żegluga Ostródzko-Elbląska", która organizuje rejsy na tej trasie. Są one wyjątkowe z tego powodu, że od Elbląga do Ostródy trzeba poruszać się po pochylniach. Wygląda to tak, jakby statek płynął po trawie. Buczyńska przyznała, że rejsy po pochylniach rezerwują już grupy z Włoch, Francji, Czech, Hiszpanii, obu Ameryk.

"Rezerwujemy rejsy zastrzegając, że będą one możliwe o ile RZGW w Gdańsku, zgodnie z zapowiadanym terminem, zakończy remont kanału" - przyznała Buczyńska.

Zanim będzie możliwe pływanie trasą z pochylniami można pływać m.in. z Ostródy do Starych Jabłonek, czy z Ostródy do Miłomłyna, oddzielne trasy mają statki "Żeglugi" stacjonujące w Elblągu i wożące gości m.in. do Malborka. Buczyńska przyznała w rozmowie z PAP, że zainteresowanie gości tymi trasami podczas majowego weekendu także jest duże.

Z powodu kompleksowej rewitalizacji Kanał Elbląski był zamknięty dla wodniaków od jesieni 2012 r., ale pierwsze prace przy odmulaniu szlaku wodnego prowadzono już od sierpnia 2011 r. Dotychczas pogłębiono dno i wzmocniono brzegi na odcinkach: Miłomłyn-Jezioro Drużno, Miłomłyn-Ostróda-Stare Jabłonki, Miłomłyn-Iława oraz między jeziorami Ruda Woda i Bartężek. Przebudowano i zautomatyzowano śluzy w Ostródzie, Zielonej, Małej Rusi i Miłomłynie.

Kończą się też prace przy remoncie pochylni: Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie i Całuny.

Rewitalizacja ma poprawić warunki żeglugowe i bezpieczeństwo wodniaków. Dotychczas kosztowała ok. 99 mln zł. Całkowita wartość projektu, współfinansowanego z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, jest szacowana na 115 mln zł. Inwestycja powinna zwiększyć atrakcyjność drogi wodnej, po której w minionych latach pływało statkami turystycznymi nawet 60 tys. pasażerów rocznie.

Zbudowany w latach 1844-81 Kanał Elbląski - nazywany początkowo Oberlandzkim - jest unikatowym w skali świata zabytkiem hydrotechniki, dzięki czynnemu systemowi pięciu zabytkowych pochylni z tzw. suchym grzbietem. Statki i jachty, żeby pokonać różnicę poziomów, są umieszczane na wózkach i przeciągane po torowisku za pomocą stalowych lin, które porusza koło wodne.

Kanał łączy jeziora zachodnich Mazur z Zalewem Wiślanym. Ma ponad 151 km i jest najdłuższym kanałem żeglownym w Polsce. W 2011 r. prezydent Bronisław Komorowski umieścił go na liście Pomników Historii. Samorządy gmin położonych nad Kanałem starają się o wpisanie systemu zabytkowych pochylni na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W październiku ub. roku skierowały wniosek w tej sprawie do Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA