PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rekreacyjna inwestycja w Starachowicach

  • Autor: PAP
  • 20 lip 2016 09:15

Rekreacyjna inwestycja w Starachowicach Fot. Fotolia

Poszerzenie plaży, wyznaczenie miejsc do grillowania i budowa parkingu dla kamperów - zakłada plan zagospodarowania terenu przy zalewie „Lubianka” w Starachowicach (Świętokrzyskie). Miasto chce wykorzystać na ten cel fundusze UE.

REKLAMA

Realizację długo oczekiwanej przez starachowiczan inwestycji umożliwiło przejęcie przez gminę od Skarbu Państwa niemal 39 hektarów gruntów położonych pod terenem zalewu oraz znajdujących się na jego brzegach. Decyzję w tej sprawie podczas ostatniej sesji podjęli radni miejscy.

Do tej pory część terenu przy zbiorniku, razem z kąpieliskiem i wypożyczalnią sprzętu wodnego, użytkował Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Jak poinformował PAP prezydent Starachowic Marek Materek, wkrótce gmina wraz ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich ogłosi konkurs architektoniczny na zagospodarowanie terenu wokół "Lubianki".

Samorząd wstępnie konsultował z mieszkańcami pomysły na przedsięwzięcia, jakie mogłyby uatrakcyjnić wypoczynek w tym miejscu. "To dało nam podstawę do tego, by wyjść dalej z konkursem architektonicznym. Wiemy czego chcemy, a konkurs ma pokazać, jak to powinno wyglądać w rzeczywistości" - dodał Materek.

Inwestycja zakłada m.in.: powiększenie obecnego parkingu, wydzielenie części, na której znajdą się domki letniskowe, wydzielenie terenu pod pole namiotowe, a także miejsca na parking dla kamperów i przyczep kempingowych.

Zaplanowano również poszerzenie plaży i budowę pasażu, przy którym staną punkty gastronomiczne. Wygospodarowane i odpowiednio przygotowane będzie też miejsce przeznaczone do grillowania i rozpalania ognisk. W planach jest też budowa przy zalewie przystani, gdzie będzie można wypożyczać rowery wodne czy kajaki.

Inwestycja mogłaby być zrealizowana w latach 2018-2019. Koszt realizacji przedsięwzięcia szacuje się na kilkanaście mln zł. Miasto chce pozyskać na ten cel wsparcie z Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Prezydent dodał, iż w gestii powiatu starachowickiego, który w imieniu Skarbu Państwa zarządza jazem wodnym przy zalewie, będzie remont tego urządzenia. Po zakończeniu tej inwestycji, budowla hydrotechniczna przejdzie pod zarząd miasta, które będzie odpowiedzialne za jego utrzymanie.

Łatwiejszy dojazd do popularnego wśród mieszkańców i turystów zbiornika wodnego ma umożliwić realizowany obecnie remont pobliskich ulic - Południowej, Żytniej i Majora "Nurta". Koszt przedsięwzięcia, sfinansowanego w połowie z rządowego "Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 - 2019", to ponad 3 mln zł.

Zbiornik rekreacyjny "Lubianka" znajduje się w południowo-zachodniej części Starachowic. Malowniczo położony na obrzeżach Sieradowickiego Parku Krajobrazowego, jest atrakcyjnym miejscem wypoczynku. Zalew powstał w latach 80. XX w. przez spiętrzenie wód rzeki Lubianka.

"Lubianka" jest jednym z najczęściej odwiedzanych wakacyjnych kąpielisk w powiecie starachowickim, do którego chętnie zaglądają też mieszkańcy innych rejonów woj. świętokrzyskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA