PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Resort rozwoju regionalnego sprawdzi projekt budowy Term Warmińskich

  • Autor: PAP
  • 25 mar 2013 17:53

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego sprawdzi dokumentację dotyczącą budowy Term Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim. Inwestycja budzi kontrowersje, gdyż wody termalne, które zasilą baseny, mają temperaturę nieco powyżej 20 st. i będą wymagać podgrzewania. Oprócz term na terenie inwestycji miałyby powstać punkty usługowo-handlowe oraz centrum konferencyjne.

REKLAMA

W poniedziałek do Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie wpłynęło pismo z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego dotyczące budowy term w Lidzbarku Warmińskim.

"Przygotujemy wszystkie informacje, o jakie nas w tym piśmie poproszono, pokażemy dokumenty. To jest standardowa procedura, z którą się spotykamy nie po raz pierwszy" - powiedział PAP Łukasz Bielewski z gabinetu marszałka woj. warmińsko-mazurskiego. Dodał, że nie zna szczegółów korespondencji, jaka nadeszła z MRR, ponieważ "trafiła ona bezpośrednio do marszałka".

Beneficjentem projektu budowy term jest powiat lidzbarski. Jego starosta Jan Harhaj powiedział w poniedziałek PAP, że jest spokojny o wynik kontroli.

Dodał, że woda geotermalna w ziemi, która ma zasilać balneologiczne baseny, ma temperaturę 24 st. C, a na tak zwanym wypływie z ziem temperatura wynosi 20,7 st. C. "Moglibyśmy czerpać wodę geotermalną z większej głębokości, czyli z 1700 metrów, gdzie temperatura byłaby wyższa, ale groziło to tym, że woda byłaby zanieczyszczona substancjami ropopochodnymi" - zaznaczył Harhaj. Dodał, że obecnie eksperci opracowują projekt dodatkowych źródeł energetycznych, które mają podgrzać wodę w termach. Chodzi np. o pompy ciepła czy instalacje fotowoltaiczne.

Pytany, czy konieczność podgrzania wód termalnych mocno zwiększy koszty projektu, odpowiedział, że gdy zastosowane zostaną dodatkowe odnawialne źródła energii, to projekt może być opłacalny. "W momencie uruchomienia żadna z tak dużych inwestycji nie była opłacalna"- dodał Harhaj.

Od ub. roku w Lidzbarku Warmińskim trwa budowa Term Warmińskich - kompleksu basenów, które mają wykorzystać wody termalne. Realizowana przez powiat lidzbarski inwestycja ma kosztować 96 mln zł i powinna być oddana do użytku w 2014 r. Inwestycja budzi wątpliwości, gdyż woda typu chlorkowo-sodowego, która zasilać ma kompleks lidzbarskich basenów, ma temperaturę 24 st. C i będzie wymagała podgrzania. Ostatnio niemiecki "Der Spiegel" umieścił lidzbarski projekt na liście "euroabsurdów".

  • 1
  • 2
  • niuniek 2013-03-31 15:20:46
    ludzie ,takie pieniądze powierzyli alkoholikowi i kombinatorowi , jechać z nimi to złodzieje a tego harchaja dawno na taczkach powinno się wywieżć to pijak i on się nadaje do pchania karuzeli a nie do władz

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA