PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Robi się ciasno na konferencyjnej mapie Polski

  • Autor: Propertynews.pl
  • 29 maj 2014 11:58

Robi się ciasno na konferencyjnej mapie Polski

Sektor MICE rozrasta się w Polsce z każdym rokiem. Do tej pory większość spotkań i konferencji odbywała się w hotelach. Teraz do gry wchodzą nowoczesne centra kongresowe.

REKLAMA

22,5 tysiąca prestiżowych spotkań - od konferencyjno-kongresowych po targowo-wystawiennicze - odbyło się w Polsce w 2012 roku - wylicza Poland Convention Bureau działające w ramach Polskiej Organizacji Turystycznej. Wzięło w nich udział ponad 3 mln osób. Czy to dużo? Jeszcze kilka lat temu eksperci twierdzili, że nasz kraj nie wykorzystuje swojego konferencyjnego potencjału, bo w Polsce brakuje centrów kongresowych, które w jednym miejscu pomieszczą kilka-kilkanaście tysięcy osób.

Nie w hotelach, ale z korzyścią dla hotelarzy

Według danych zebranych przez Horwath HTL, w 2013 roku wysokiej klasy zaplecze kongresowo-konferencyjne największych polskich miast stwarzało w sumie możliwość organizacji imprez dla ponad 80 tys. osób w jednym czasie.

Największe wydarzenia - dla ponad 33 tys. osób - była w stanie przygotować Warszawa. Na drugim miejscu był Gdańsk, posiadający zaplecze na prawie 15,5 tys. osób. Nieco mniej, bo 12 tys. miejsc, było w Krakowie. Placówki kongresowo-konferencyjne we Wrocławiu i w Poznaniu mogły przygotować spotkania dla ok. 10 tys. osób każde. Te liczby się zmienią. Trwa bowiem realizacja prawdziwych konferencyjnych gigantów, m.in. w Katowicach. Czy nowe projekty wypełnią rynkową niszę i będą na siebie zarabiać?

Inwestycja w rozbudowę bazy kongresowo-konferencyjnej, niezbędnej dla rozwoju turystyki biznesowej, kusi wiele samorządów. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro turysta biznesowy statystycznie zostawia od 5-7 razy więcej pieniędzy niż przeciętny turysta.

Obecnie najwięcej tego typu inwestycji ma miejsce w Krakowie. W październiku 2014 roku planowane jest tu otwarcie centrum kongresowego-konferencyjnego - ICE Kraków. Obiekt o powierzchni ponad 36 tys. mkw. ma kusić m.in. salą audytoryjną na ponad 2 tys. osób oraz wielofunkcyjnym foyer przystosowanym do organizacji wystaw, stoisk sponsorskich i ekspozycyjnych. W mieście powstaje też Arena Kraków, która ma być otwarta pod koniec kwietnia. Na trybunach może zasiąść 11-18 tys. osób. Na koncertach zmieści się nawet 20 tys. widzów.

  • Kasia 2014-05-29 14:39:23
    W Krakowie otwarło się właśnie EXPO Kraków! prywatna inwestycja, firma z doświadczeniem w branży, alternatywa dla ICE i Areny

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Professionals Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA