PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rosną ceny w hotelach. Gdzie jest najdrożej?

  • Autor: Propertynews.pl
  • 12 sie 2015 15:11

W II kwartale 2015 roku wielu światowych i europejskich metropoliach ceny noclegów wzrosły - zwiększyły się nawet o kilkanaście procent w stosunku do analogicznego okresu 2014 roku - wynika z badań HRS.

REKLAMA

Zjawisko to dotyczyło 59 z 86 miast objętych badaniem. W rocznym zestawieniu HRS, przygotowanym w oparciu o dane z bazy hotelowej HRS za drugi kwartał 2015, porównano średnie ceny za standardowy pokój dwuosobowy, w stosunku do cen oferowanych w drugim kwartale 2014 roku.

Największe wzrosty odnotowano w Bangkoku i Szanghaju, gdzie ceny wzrosły odpowiednio o 46% i 39%. Miastem gdzie hotele są najdroższe pozostał Nowy Jork, ceny urosły tam średnio o 30% i kształtowały się na poziomie 278 €. Przeprowadzona analiza wykazała również pojedyncze obniżki cen. Wysokie ceny z poprzedniego roku nie utrzymały się w Kuala Lumpur, gdzie koszty noclegu spadły o 9% – jest to jedyny spadek cen odnotowany przez HRS w ramach zestawienia dla najpopularniejszych destynacji.

W czołówce najdroższych europejskich miast znajdują się Liverpool, Zurych oraz Londyn. Za standardowy pokój dwuosobowy w Liverpoolu trzeba zapłacić średnio 121 €. To ponad 32% więcej niż w analogicznym okresie roku 2014. Podwyżki w pozostałych dwóch miastach wyniosły odpowiednio 22% oraz 17%. Bardziej znaczące spadki cen w Europie zaobserwowano jedynie w Lizbonie i Paryżu. Sytuacja polityczna i postępujące słabnięcie wartości rubla wpłynęły na obniżenie kosztów zakwaterowania w stolicy Rosji, tym razem o ponad 22%. Obecnie za nocleg w Moskwie trzeba zapłacić już nie 125€, a 104€. Agnieszka Sapa, Director of Hotel Solutions Central Europe and Russia, potwierdza to komentując – W związku z obecną sytuacją ekonomiczno-polityczną, która wpłynęła na spadek wartości rosyjskiej waluty, branża hotelowa w Rosji powinna skoncentrować się zwłaszcza na klientach rodzimych. Ograniczony import spowodował spadek wartości cen, a zwiększający się lokalny popyt cechuje jednak mniejsza siła nabywcza.

Średnie ceny za pokój hotelowy w Warszawie zwiększyły się o 9%, w porównaniu z analogicznym okresem 2014 roku. Cena standardowego pokoju dwuosobowego wyniosła 83€ i dalej jest jedną z najniższych, jakie odnotowaliśmy w europejskich stolicach. Od Warszawy nieznacznie tańsze są tylko Budapeszt i Praga, gdzie nocleg w II kwartale 2015 roku kosztował odpowiednio 79€ oraz 78€. Daniela Sedlonova, Head of Regional Sales Eastern Europe w HRS uważa, że wyniki sprzedażowe za maj w Pradze były niebywale dobre. Wynikało to z serii prestiżowych wydarzeń sportowych, takich jak Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie czy Mistrzostwa Europy U-21 w Piłce Nożnej. Długi weekend majowy również przyczynił się do wzrostu sprzedaży.

Po względem wzrostu cen, stolicę Polski zaczynają doganiać Poznań i Toruń ze wzrostem odpowiednio: 9% oraz 8%.

Według Jakuba Ryznara, Head of Hotel Solutions w HRS Polska, drugi kwartał bieżącego roku potwierdził ożywienie na polskim rynku hotelowym. Średnie ceny wzrosły niemal we wszystkich głównych destynacjach; najbardziej w destynacjach biznesowych: Warszawie i Poznaniu. Warto zwrócić uwagę na wyniki Bydgoszczy, która staje się coraz atrakcyjniejszym miejscem lokalizacji nowych inwestycji. Bydgoszcz staje się również coraz ciekawszą alternatywą na weekendowe wyjazdy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Professionals Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA