PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rosną wpływy z turystyki w Małopolsce

  • Autor: PAP
  • 09 sty 2015 15:18

13,1 mln osób z kraju i zagranicy odwiedziło w zeszłym roku województwo małopolskie. To o pół miliona więcej niż w 2013 r. Rosną wpływy z turystyki, które wyniosły ok. 11,2 mld zł. Więcej jest turystów z Czech i Słowacji, mniej z Rosji.

REKLAMA

Członek zarządu województwa małopolskiego i prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej (MOT) Leszek Zegzda podczas piątkowej konferencji prasowej mówił, że turystyką zajmuje się 20 proc. Małopolan, którzy świadczą różne usługi dla odwiedzających region. "W ostatnich latach bardzo wiele w turystyce zrobiliśmy. To nie tylko działania władz województwa, samorządów i organizacji takich jak MOT, ale także tych, którzy zainwestowali swoje pieniądze. W Małopolsce praktycznie nie ma miejsca, gdzie nie znaleźlibyśmy nowych, supernowoczesnych inwestycji. Dużo środków i pracy włożyliśmy także w promocję województwa" - powiedział Zegzda.

Na podstawie ok. 6 tys. przeprowadzonych ankiet, szacuje się, że Małopolskę odwiedziło w 2014 r. 13,1 mln osób, w tym 10,3 mln gości krajowych i 2,8 mln - zagranicznych. To 3,9 proc. więcej niż w 2013 r., gdy do Małopolski przyjechało 12,6 mln osób. Trend wzrostowy utrzymuje się od 2009 r.

Niemal 9,8 mln gości korzystało przynajmniej z jednego noclegu. Najwięcej turystów krajowych przyjeżdża do Małopolski z Mazowsza (24 proc.), które wyprzedziło w ubiegłym roku Śląsk (18 proc.) i województwo podkarpackie (10 proc).

Wśród turystów zagranicznych najwięcej podobnie jak w latach poprzednich było Brytyjczyków (23,7 proc.) i Niemców (14,1 proc.), rośnie liczba przyjeżdżających ze Słowacji (6,5 proc.), Francji (5,5 proc) i Czech (5,1 proc.), maleje natomiast liczba Włochów (3,9 proc. w 2014 wobec 9,4 proc. w 2013) i Rosjan odwiedzających Małopolskę, których było zaledwie 2,2 proc. (ok. 6 proc. w 2013). Spadek przyjazdów z Rosji to efekt sytuacji politycznej, kryzysu gospodarczego i niekorzystnego kursu rubla wobec euro.

Jak podkreśliła dyrektor departamentu turystyki, sportu i promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego Elżbieta Kantor, Małopolska jest na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o liczbę turystów zagranicznych, którzy nocują w Polsce. "Cieszy nas też, że średnie oceny jakości oferty turystycznej w Małopolsce są wyższe niż w 2013 r. Nasze starania o podnoszenie standardów obsługi zostały przez gości zauważone" - mówiła Kantor.

"W ubiegłym roku odwiedzający Małopolskę wydali o 6,2 proc. więcej, w sumie ok. 11,2 mld zł. Goście krajowi wydają podczas pobytu średnio 710 zł, zagraniczni 1260 zł na osobę" - mówiła Iwona Żuk z firmy EU-Consult, która prowadziła badania.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA