PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rośnie konkurencja na rynku MICE w Polsce

  • Autor: propertynews.pl
  • 28 kwi 2014 13:24

Rośnie konkurencja na rynku MICE w Polsce

Rozrasta się baza konferencyjno-kongresowa w Polsce. Samorządy, sieci hoteli jak i prywatni przedsiębiorcy inwestują w budowę nowoczesnych placówek, tworząc zaplecze dla sektora MICE.

REKLAMA

Według danych zebranych przez Horwath HTL, w 2013 roku wysokiej klasy zaplecze kongresowo-konferencyjne największych polskich miast stwarzało w sumie możliwość organizacji imprez dla ponad 80 tys. osób w jednym czasie.

W kolejnych latach ta liczba jeszcze urośnie. W pierwszym kwartale 2015 roku rozpocznie działalność największy obiekt konferencyjny w naszym kraju - Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach. Gigant będzie mógł jednorazowo przyjąć nawet 8 tys. gości, a dzięki sąsiedztwu Spodka - do 19 tys. osób.

Piotr Uszok, prezydent Katowic, przyznaje, że inwestycja jest miastu bardzo potrzebna, bo zapotrzebowanie na duże wydarzenia konferencyjne, także międzynarodowe, zgłasza wiele branż. Wśród nich są firmy z sektora IT, BPO czy medycznego.

- W tym przypadku potrzeby są naprawdę duże, chodzi nawet o kilkadziesiąt spotkań rocznie. Ponadto co roku w Katowicach mamy Europejski Kongres Gospodarczy, który jest bardzo wysoko oceniany przez uczestników. Odbywają się też takie wydarzenia jak Kongres MŚP, organizowany przez Regionalną Izbę Gospodarczą, Międzynarodowy Kongres Ginekologów czy choćby bardzo popularny Intel Extreme Masters (Turniej Gier Komputerowych) - wymienia prezydent.

Olbrzymie centrum kongresowe powstaje też w Krakowie, a jego otwarcie planowane jest już na drugą połowę 2014 roku. Zaoferuje ponad 36 tys. mkw. przestrzeni konferencyjnej, w tym salę audytoryjną na 2000 osób oraz wielofunkcyjne foyer przystosowane do organizacji wystaw, stoisk sponsorskich i ekspozycyjnych. 

Także wiele nowych inwestycji o charakterze kulturalnym może być wykorzystywanych do organizacji dużych kongresów. Przykładem są np. Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu czy Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

Do tego dochodzą prywatne inwestycje w powierzchnię konferencyjną, które powstają głównie w hotelach, jak np. Gromada w Krakowie czy Double Tree by Hilton w Warszawie Wawrze oraz kompleksach biurowych, jak Olivia Business Centre w Gdańsku.

- Rynek spotkań w Polsce wyraźnie rośnie lecz oddawana powierzchnia konferencyjna powiększa się jeszcze szybciej. Dlatego zarówno miasta jak i organizatorzy konferencji będą musieli nastawiać się na dużą konkurencję - komentuje Adam Konieczny, Country Head Poland MRICS Christie + Co.

Jednak dzięki takim inwestycjom, jak i oddanym w ostatnich dwóch latach stadionom, halom widowiskowym typu Atlas Arena czy Ergo Arena, w Polsce może odbyć się wiele wydarzeń, które do tej pory, ze względu na brak odpowiedniej przestrzeni, nie miały szans na zaistnienie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Professionals Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA