PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rośnie znaczenie turystyki w kreowaniu polskiego PKB

  • Autor: PAP
  • 01 paź 2014 15:34

Udział turystyki w tworzeniu polskiego PKB przekroczył poziom 6 proc., a w 2013 r. do naszego kraju przyjechało blisko 16 mln turystów - powiedział podczas czwartkowej inauguracji 94. posiedzenia Komitetu Turystyki OECD minister sportu i turystyki Andrzej Biernat.

REKLAMA

Szef resortu sportu podczas rozpoczynającego się w Warszawie posiedzenia Komitetu zwrócił uwagę, że mimo spowolnienia gospodarczego, turystyka jest jednym z niewielu sektorów, który notuje stały wzrost i przyczynia się do wzrostu zatrudnienia. "Polska gospodarka turystyczna ma duże znaczenie nie tylko ekonomiczne, ale także buduje pozytywny wizerunek naszego kraju" - dodał.

Biernat dodał, że efektem wzrostu liczby przyjazdów do Polski było zwiększenie wydatków turystów do 4,8 mld euro. "Naszym priorytetem, jako resortu jest podniesienie konkurencyjności polskiej turystyki" - podkreślił.

Minister zwrócił uwagę, że niebagatelnym wsparciem dla turystyki jest członkostwo naszego kraju w UE. Jako przykład wymienił 1,2 mld euro, jakie ze środków unijnych zostało przekazane na wspieranie i rozwój polskiej turystyki. Za te pieniądze promowane były polskie walory turystyczne, stworzono system informacji dla turystów, wspierano modernizację ścieżek rowerowych, rozbudowywano bazę noclegową, gastronomiczną i konferencyjną - wymieniał.

Biernat zaznaczył, że Polska jest przykładem "doskonale wykorzystanej szansy". Podobnie wypowiedzieli się przewodniczący biura Komitetu Turystyki Armando Peres oraz dyrektor centrum przedsiębiorczości, rozwoju lokalnego i małych przedsiębiorstw OECD Sergio Arzeni, którzy dodali, iż Polska na tle innych państw OECD jest państwem, który należy naśladować. Wskazali m.in. wysoki wzrost gospodarczy czy bardzo wysoki poziom wykorzystania funduszy strukturalnych UE.

Szef resortu sportu ocenił podczas wystąpienia, że obecnie przez OECD stoi pytanie, jak przy ograniczonych środkach skuteczniej działać na rzecz promocji, zwiększenia jakości miejsc pracy czy wspierania przedsiębiorstw turystycznych. "Nie możemy bać się nowych wyzwań, powinniśmy być innowacyjni" - powiedział.

Minister przypomniał ponadto, że Stadion Narodowy, na którym odbywa się konferencja, jest przykładem stworzenia produktu turystycznego, na którym odbywają się nawet nietypowe zawody sportowe, jak halowe mistrzostwa windsurfingowe, kongresy czy ważne spotkania polityczne - szczyt klimatyczny ONZ w 2013 r. "Tak wielki obiekt, jaki został wybudowany na Euro 2012, wciąż żyje i jest magnesem przyciągającym do Warszawy steki tysięcy gości nie tylko z Polski, ale i z zagranicy" - zaznaczył.

Posiedzenie Komitetu Turystyki OECD z udziałem 90 delegatów z 39 państw potrwa do czwartku. W ostatnim dniu konferencji odbędzie się seminarium, podczas którego uczestnicy zastanawiać się będą, czy turystyka faktycznie odnosi korzyści dzięki organizacji wielkich wydarzeń sportowych.

Polska jest członkiem OECD od 1996 roku. Komitet Turystyki OECD jest jednym ze stałych komitetów funkcjonujących w OECD. Dyskusje w ramach Komitetu odbywają się dwa razy w roku w Paryżu, a udział w nich biorą wysocy urzędnicy administracji turystycznej państw członkowskich. Raz na kilka lat organizowane są sesje wyjazdowe na zaproszenie państwa członkowskiego. Poprzednia taka sesji odbyła się w 2012 roku w Korei.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA