PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rosyjscy turyści już nie tak liczni

  • Autor: PAP
  • 13 maj 2015 21:35

Liczba turystów z Rosji odwiedzających kraje europejskie była w pierwszym kwartale br. o jedną trzecią niższa niż rok wcześniej - wynika z raportu Europejskiej Komisji Turystyki (ETC). Wyniki raportu opisał w środę dziennik "Wiedomosti".

REKLAMA

Przedstawiciele ETC zastrzegają, że różnicę między pierwszym kwartałem w tym roku a tym samym okresem rok wcześniej można łatwo wyjaśnić: niemal cały pierwszy kwartał zeszłego roku to okres przed aneksją Krymu przez Rosję (18 marca 2014 r.) i ostrą fazą kryzysu ukraińskiego. Zdaniem ETC różnice między zeszłym a obecnym rokiem będą mniejsze przy porównaniu kolejnych kwartałów.

Tymczasem w pierwszym kwartale br. do Finlandii przyjechało aż o połowę mniej turystów z Rosji niż rok wcześniej, do Niemiec - o jedną trzecią mniej. W Hiszpanii ich liczba spadła o 20 procent. A jedynymi krajami, gdzie liczba przyjezdnych z Rosji wzrosła, są Czarnogóra i Rumunia.

W Rosji branża turystyczna odnotowała od lutego 2014 r. spadek zainteresowania podróżami za granicę. Pod koniec zeszłego roku analitycy ETC spodziewali się ogólnego spadku w 2015 r. liczby turystów z Rosji o 10 procent. Teraz prognozują, że będzie to spadek o 11,5 proc.(do 27,7 mln osób).

Liczba turystów z Rosji spada wraz z taniejącą ropą i słabnącym rublem. Z raportu ETC wynika jednak, że kwestie ekonomiczne nie są jedynym powodem niechęci Rosjan do wyjazdów zagranicznych. Jest też przyczyna geopolityczna, czyli relacje Rosji z poszczególnymi krajami europejskimi.

Przedstawiciel jednej z firm turystycznych Nikołaj Korzon, cytowany przez "Wiedomosti", ocenił, że część rosyjskich podróżnych rzeczywiście zastanawia się, w jakim kraju wydać swoje dochody. Przy czym od kwietnia br., kiedy to rubel zaczął się umacniać, odnotowano zwiększenie popytu na rynku turystycznym. Kurorty Krymu i Kraju Krasnodarskiego nie mogą mimo wszystko konkurować pod względem relacji ceny do jakości z zagranicznymi ofertami - przyznał Korzon.

"Wiedomosti" publikują także tabelę obrazującą, ilu obywateli Rosji wyjeżdżało za granicę na wypoczynek. W ciągu ostatniej dekady liczby te rosły, choć regres nastąpił w 2009 roku. W 2004 roku odpoczywało za granicą 6,56 mln Rosjan, w 2010 było to niemal dwa razy więcej - 12,61 mln. Najwięcej Rosjan wyjechało za granicę w roku 2013 - 18,29 mln; w 2014 ich liczba spadła do 17,61 mln. Dane pochodzą z rosyjskiej Federalnej Agencji ds. Turystyki (Rosturizm).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA