PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rosyjska "inwazja" na polskie sklepy i pensjonaty

  • Autor: PAP
  • 05 sie 2013 17:45

Rosyjska "inwazja" na polskie sklepy i pensjonaty

Rekordowo dużą liczbę podróżnych odnotowano w miniony weekend na drogowych przejściach granicznych z obwodem kaliningradzkim; granicę przekraczało ponad 22 tys. osób dziennie - poinformował w poniedziałek Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej.

REKLAMA

Rzeczniczka warmińsko-mazurskiej straży granicznej Justyna Szubstarska powiedziała PAP, że jeszcze nigdy w historii tej formacji nie odprawiano tylu osób przekraczających granicę polsko-rosyjską. Jak przypomniała, ruch systematycznie wzrasta od czasu wprowadzenia przed ponad rokiem małego ruchu granicznego.

"Podróżnych jest znacznie więcej od początku wakacji. W ostatnią sobotę zarejestrowaliśmy rekordową liczbę ponad 22,5 tys. przekraczających granicę. Wcześniej w weekendy odprawiano po 16-18 tys. osób dziennie" - dodała.

Rzeczniczka zapewniła, że straż graniczna jest przygotowana kadrowo do odprawy tak dużej liczby osób. W przypadku szczególnie dużego ruchu może wprowadzić uproszczoną odprawę dla uniknięcia kolejek na granicy.

Według służb granicznych, większość podróżnych to Rosjanie z Królewca. Przyjeżdżają do Polski nie tylko na zakupy w sklepach spożywczych i przemysłowych, ale także na wypoczynek w dobrej klasy hotelach i pensjonatach nad morzem. "W wakacje najwięcej podróżnych wjeżdża do Polski przez przejścia w Gronowie i Grzechotkach, skąd mają najbliżej do Trójmiasta" - oceniła Szubstarska.

Już w ubiegłym roku liczba przekroczeń granicy polsko-rosyjskiej w obie strony wzrosła o 100 proc., z ponad 2 mln do 4 mln. Tylko w pierwszej połowie 2013 roku zanotowano natomiast 2,7 mln przekroczeń granicy.

Wydatki Rosjan w regionach objętych małym ruchem granicznym po polskiej stronie wyniosły w ubiegłym roku 6,6 mld złotych. Wielu Polaków jeździ natomiast do Królewca po tańszą niż u nas benzynę i papierosy.

W ocenie polskich służb konsularnych w Królewcu liczba przekroczeń granicy może wzrosnąć do ok. 5,5 mln. Istniejące obecne przejścia graniczne mogą wówczas wyczerpać swoje możliwości przepustowe i potrzebna będzie budowa kolejnego, prawdopodobnie Perły-Kryłowo lub Michałkowo-Żeleznodorożnyj.

Wzrost zainteresowania mieszkańców Królewca wyjazdami do Polski wiąże się z wejściem w życie przepisów o małym ruchu granicznym, dzięki którym mieszkańcy stref przygranicznych obu państw mogą wielokrotnie przekraczać granicę polsko-rosyjską oraz przebywać na terenie strefy sąsiada bez konieczności posiadania wizy. Potrzebna jest jedynie karta małego ruchu granicznego.

Według danych na koniec lipca polski konsulat w Królewcu wydał już ponad 100 tys. kart małego ruchu granicznego. Z kolei Rosjanie wydali Polakom ok. 30 tys. takich kart.

Po rosyjskiej stronie przepisy małego ruchu granicznego obejmują cały obwód kaliningradzki, natomiast po polskiej - część województwa pomorskiego: miasta Gdańsk, Gdynia i Sopot oraz powiaty: gdański, nowodworski, malborski i pucki, a w województwie warmińsko-mazurskim: Elbląg i powiaty elbląski, braniewski, lidzbarski, bartoszycki oraz Olsztyn, jak również powiaty: olsztyński, kętrzyński, mrągowski, węgorzewski, giżycki, gołdapski i olecki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA