PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ruch turystyczny w Polsce największy od 6 lat

  • Autor: PAP
  • 23 wrz 2013 15:56

W zeszłym roku, m.in. dzięki Euro 2012 Polskę odwiedziło o 11 proc. zagranicznych turystów więcej niż w 2011 r.; pierwsze półrocze 2013 r. też pokazuje wzrost, ale już mniejszy - 8 proc. rdr. Turystyka generuje 6 proc. PKB Polski - to najlepsze wyniki od 2007 r.

REKLAMA

"Euro 2012 okazało się wielkim sukcesem i dziś mogę ogłosić wymierne skutki tego sukcesu. (...) Marka Polski wyraźnie rośnie i jest to coś, co nas bardzo cieszy, ale mamy też świadomość jak wiele pracy jest do wykonania" - mówiła na poniedziałkowej konferencji prasowej minister sportu i turystyki Joanna Mucha.

Według badań Instytutu Turystyki i Activ Group, w 2012 r. liczba przyjazdów turystów zagranicznych do Polski oszacowana została na około 14,8 mln, czyli o 11 proc. więcej niż w 2011 r. Największy udział w tej liczbie mieli turyści z Niemiec (32,4 proc.), Ukrainy (13,5 proc.), Białorusi (10,8 proc.), Rosji (4,5 proc.), Litwy (4,1 proc.) oraz Wielkiej Brytanii (3,3 proc.).

Tylko na Euro 2012 do naszego kraju przyjechało 677 tys. kibiców ze 123 krajów. Resort sportu szacuje, że przychody z turystyki w związku z organizacją turnieju wyniosły 1,12 mld zł.

Badania pokazują też, że po mistrzostwach poprawił się wizerunek naszego kraju na arenie międzynarodowej. Polska odnotowała w tym roku najwyższy wzrost marki międzynarodowej wśród 100 badanych krajów. Według Brand Finance Institute wartość marki naszego kraju wzrosła z 269 do 472 mld dol. To sprawiło, że awansowaliśmy do pierwszej dwudziestki państw o najbardziej wartościowej marce narodowej.

"Wycena marki +Polska+, jako marki turystycznej w sposób oczywisty przekłada się na przychody z turystyki, na to, ile osób do nas przyjeżdża, ile środków finansowych u nas zostawia" - zwracała uwagę Mucha.

Udział branży turystycznej w PKB w 2012 r. wyniósł 6 proc. i był najwyższy od 2007 r. 2007 to ostatni rok przed kryzysem i wejściem Polski do strefy Schengen, co utrudniło przyjazdy do naszego kraju z kierunku wschodniego (np. Rosjanom, Białorusinom czy Ukraińcom, którzy muszą mieć teraz specjalną wizę).

Pozytywny trend, choć z mniejszą dynamiką utrzymuje się. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2013 r. Polskę odwiedziło 7,3 mln turystów zagranicznych. To o 8,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2012 r. Według Instytutu Turystyki w okresie styczeń-czerwiec 2013 r. liczba turystów zagranicznych korzystających z bazy noclegowej wyniosła 2,3 mln (wzrost o 5 proc.). W 2012 r. zagraniczni turyści wydali u nas 9,1 mld euro. W pierwszym półroczu 2013 r. było to ok. 4 mld euro.

Ministerstwo sportu szacuje, że w całym 2013 r. wzrost liczby odwiedzających nasz kraj turystów zagranicznych może osiągnąć nawet 7 proc.

Spadek zarejestrowano w przypadku zagranicznych wyjazdów Polaków. W 2012 r. było ich o 9 proc. mniej niż rok wcześniej. W tym sezonie najczęściej wyjeżdżaliśmy do Grecji, Turcji, Egiptu, Hiszpanii, Bułgarii, Włoch i Tunezji.

Dane przedstawione przez MSiT pokazują, że w 2012 r. Polacy wzięli udział w 40,7 mln krajowych podróży turystycznych. To o 38 proc. więcej niż w 2011 r. Najczęściej na dłuższe wyjazdy wybieraliśmy się na Pomorze i do Małopolski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA