PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ruiny pałacu Paca zamienią się w hotel

  • Autor: PAP
  • 12 paź 2016 13:49

Ruiny pałacu Paca zamienią się w hotel hotel, dzwonek, fot. Johan Lange via foter.com cc by

Ruiny pałacu Paca wraz z 21-hektarową działką w Dowspudzie (Podlaskie) wylicytowano w środę za nieco ponad 1 mln zł. Nabywca planuje tam wybudować hotel - poinformował PAP starosta suwalski Szczepan Ołdakowski.

REKLAMA

Zainteresowanych kupnem nieruchomości należącej do powiatu suwalskiego było trzech oferentów. Cena wywoławcza, obniżana już kilkakrotnie, wynosiła 1 mln zł. Nabywca, przedstawiciel branży hotelarskiej Krzysztof Szadurski, przebił ją o 20 tys. zł.

"Zrobiony został pierwszy krok" - powiedział PAP starosta Ołdakowski. I wyjaśnił, że formalności będą jeszcze trwały, bo część nieruchomości stanowią grunty rolne i leśne.

Transakcja będzie zawarta po decyzji Agencji Nieruchomości Rolnych i Lasów Państwowych co do prawa pierwokupu.

Po raz pierwszy władze powiatu chciały zabytkowe ruiny wraz z działką, której część stanowi stary park nad rzeką Rospudą, sprzedać na początku 2012 roku. Rzeczoznawcy wycenili wówczas nieruchomość na 3,1 mln zł, ale nie zgłosił się żaden chętny.

W kolejnych przetargach cenę wywoławczą obniżono do ok. 1,5 mln zł, ale także wtedy chętnych nie było.

Teraz cena wywoławcza znowu została obniżona o jedną trzecią i wynosiła 1 mln zł. Nabywca będzie też mógł skorzystać z możliwości dodatkowego obniżenia ceny, czyli tzw. ulgi konserwatorskiej, za zabytkowy obiekt, czyli w praktyce zapłaci o ok. 25 proc. mniej od wylicytowanej ceny.

Szadurski powiedział po przetargu dziennikarzom, że chce pałac Paca odbudować w kształcie historycznym, na ile będzie to możliwe w oparciu o historyczne źródła. "Chciałbym, żeby ta inwestycja służyła promocji dziedzictwa narodowego, kultury i turystyki" - mówił.

Pałac powstał w latach 1820-1827. Wybudował go bogaty generał wojsk polskich i napoleońskich hrabia Ludwik Michał Pac. Kiedy wyemigrował, carski rząd skonfiskował jego dobra. Kolejni zarządcy nie dbali o obiekt, który dzisiaj jest w ruinie i wciąż niszczeje, także z powodu działań wandali.

W ostatnich latach udało się powiatowi suwalskiemu wyremontować budynek XIX-wiecznej kordegardy, znajdujący się przy bramie wjazdowej prowadzącej do pałacu. Samorządowi udało się na ten cel pozyskać pieniądze z programu Litwa-Polska-Rosja 2007-2013. W budynku działa Centrum Obsługi Turysty, z zapleczem konferencyjnym i miejscami noclegowymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA