PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ruszyła międzynarodowa kampania na rzecz organizacji Expo w 2022 r. w Łodzi

  • Autor: PAP
  • 17 cze 2016 17:38

Ruszyła międzynarodowa kampania na rzecz organizacji Expo w 2022 r. w Łodzi Expo 2022 fot. Shutterstock/ Arseniy Krasnevsky

O rozpoczęciu międzynarodowej kampanii promocyjnej związanej z ubieganiem się o organizację Expo 2022 r. w Łodzi poinformowała w piątek prezydent miasta Hanna Zdanowska. Łódź jest obecnie jedynym oficjalnie zgłoszonym kandydatem do tzw. małego Expo.

REKLAMA

Kandydaturę Łodzi do organizacji w 2022 r. tzw. małego Expo zgłosili w środę w Międzynarodowym Biurze Wystaw w Paryżu wicepremier, minister kultury Piotr Gliński i prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Tematem wiodącym łódzkiego Expo ma być kompleksowa rewitalizacja obszarów miejskich, a jego hasłem przewodnim "City Re:Invented".

- Przed nami bardzo trudna droga; przeszliśmy przez ważny etap, który zaczął się w 2013 r., gdy ówczesny rząd przyjął stanowisko dotyczące wspierania Łodzi w staraniach o Expo 2022. Obecny rząd to potwierdził. Jesteśmy oficjalnym kandydatem i możemy prowadzić oficjalne działania lobbingowe - podkreśliła Zdanowska.

Jak zaznaczyła prezydent Łodzi, realizatorem Expo jest zawsze rząd danego kraju. "Czekamy na spotkania z rządem dotyczące analizy studium wykonalności i rozeznania, które środki w ramach jakich ministerstw będą realizowane. Przewidujemy częste wyjazdy w ramach misji rządowych, by przekonywać do naszej kandydatury. Mamy jedyną w swoim rodzaju szansę, by promować nasze miasto na całym świecie; będziemy zbierać konieczną liczbę głosów członków BIE - potrzebujemy ich 50 proc. plus jeden, by uzyskać prawo do organizacji Expo 2022" - wyjaśniła.

Międzynarodowe Biuro Wystaw (franc. Bureau International des Expositions - BIE) jest organizacją skupiającą przedstawicieli 169 krajów, przyznającą prawo do organizacji wystaw światowych. Najbliższymi wydarzeniami, którym patronuje, są Expo 2020 w Dubaju i tzw. małe Expo w 2017 r. w Astanie (Kazachstan).

International Expo, czyli tzw. małe Expo, są organizowane co pięć lat między wystawami światowymi i mają tematykę ograniczoną do jednego konkretnego problemu. Łódź jest obecnie jedynym oficjalnym kandydatem do Expo 2022; potencjalni konkurenci mają czas na zgłoszenie się w BIE do 15 grudnia br.

- Na razie mamy jedynie nieoficjalne informacje, że miasto Minneapolis w Minnesocie (USA) przygotowuje swoją kandydaturę, ale by została ona przyjęta, Stany Zjednoczone musiałyby powrócić do BIE, z którego jakiś czas temu wystąpiły. Słyszeliśmy też, że o Expo 2022 chciał starać się Turkmenistan; ale do tej pory jego władze nie wykonały żadnego ruchu. O Expo 2022 pytało też Bilbao - ale nie towarzyszyło temu oficjalne poparcie hiszpańskiego rządu. Zatem w tej chwili Łódź jest jedynym kandydatem - mówił w czasie spotkania z polskimi dziennikarzami w Paryżu sekretarz generalny BIE Vicente G. Loscertales.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA