PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Ruszyły prace przy modernizacji zabytkowej kopalni w Zabrzu

  • Autor: PAP
  • 24 mar 2015 07:52

Do końca tego roku potrwają prace na powierzchni zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu. Modernizowane będą służące turystom obiekty. Roboty nie wpłyną na możliwość zwiedzania kopalni, której podziemne atrakcje też będą rozbudowywane.

REKLAMA

Kopalnia Guido to jedna z największych atrakcji turystycznych woj. śląskiego. Podziemne trasy na poziomach 170 i 320 metrów corocznie ściągają co najmniej 100 tys. odwiedzających; ostatnio było to 135 tys. osób w ciągu roku. O rozpoczęciu robót na powierzchni Guido poinformował w poniedziałek Andrzej Mitek z biura prasowego Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Jak zaznaczył Mitek, jednym z elementów prac będzie budowa nowych szatni i pryszniców. Będą one potrzebne tym turystom, którzy skorzystają z nowej trasy wytyczanej niedostępnymi dotąd wyrobiskami kopalni. Przedstawiciele Muzeum nazywają ją "trasą ekstremalną" i sygnalizują jej otwarcie "najpewniej w przyszłym roku".

Na razie w Guido widać początek prac na powierzchni. Rozbudowywany i modernizowany będzie budynek obsługi ruchu turystycznego. Pojawić ma się dodatkowe piętro, powstanie nowa poczekalnia i zaplecze sanitarne dla turystów zwiedzających trasę ekstremalną. W planach jest też parking z 50 stanowiskami i modernizacja dojazdu do obiektu.

Podczas prac turyści mogą zwiedzać Guido i korzystać z podziemnych atrakcji kopalni. Otwarto tymczasowe wejście na jej teren bezpośrednio od przelotowej ulicy 3 Maja i zastępcze pomieszczenia do obsługi turystów. Będą działały prawdopodobnie do końca tego roku - tak długo, jak potrwa przebudowa naziemnej infrastruktury ruchu turystycznego.

Równolegle "zaawansowanej modernizacji" poddane zostaną podziemne trasy turystyczne. Dotąd na głębokości 170 metrów prezentowano w Guido m.in. pracę górnika, wydobycie węgla i maszyny z przełomu XIX i XX wieku.

Główną częścią bardziej współczesnego poziomu 320 jest ponaddwukilometrowa trasa z autentycznym i działającym wyposażeniem kopalni. W ostatnich latach przebudowano tam kilka komór tworząc strefę kultury, biznesu i rozrywki "K8" - z pubem i salami kinową, wystawową oraz koncertową. Jedną z atrakcji jest też przejazd górniczą kolejką podwieszaną.

Teraz poziom 170 ma stać się trasą poświęconą patronce górników św. Barbarze - ekspozycje mają oddawać trud pracy w XIX-wiecznej kopalni i związek etosu pracy górnika z wiarą. W komorze pomp powstanie scenografia mająca obrazować intelekt, talent i innowacyjność inżynierów. W sąsiedniej komorze powstanie kaplica św. Barbary - umożliwiająca odprawienie nabożeństwa czy udzielenie kościelnego ślubu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • ApartHouse 2015-03-24 08:36:06
    A w mieście bida aż piszczy. Wybrali sobie carycę, która szasta na lewo i prawo publicznymi pieniędzmi.

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA