PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rynek hoteli w Polsce wciąż ma trudności, ale prognozy są optymistyczne

  • Autor: Propertynews.pl
  • 09 kwi 2014 12:01

Rynek hoteli w Polsce wciąż ma trudności, ale prognozy są optymistyczne

W 2013 roku średni przychód na pokój (RevPAR) w hotelach w Polsce spadł o blisko 5 proc. - wynika z danych firmy STR Global. W dół - o ok. 10 proc. - poszła też średnia cena pokoju, tzw. ADR. Optymizmem napawa obłożenie, które w ub.r. skoczyło o 5,5 proc. Bieżący rok powinien przynieść lepsze wyniki.

REKLAMA

- Rok 2013 charakteryzował się bardzo słabym pierwszym półroczem (spadki RevPAR w niektórych miastach były dwucyfrowe) i zdecydowanie lepszymi wynikami w II połowie roku - komentuje Janusz Mitulski, partner w branżowej firmie doradczej Horwath HTL oraz wiceprezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. - Analizując dane musimy mieć na uwadze, że w pierwszym półroczu porównujemy się do pierwszej połowy 2012 roku, a więc okresu, kiedy trwały przygotowania, jak i miała miejsce w naszym kraju największa impreza sportowa - Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 - dodaje. 

Mitulski zwraca uwagę, powołując się na dane STR, iż w ub.r. większa dynamika wzrostu obłożenia miała miejsce we Wrocławiu, w Poznaniu oraz Krakowie. Trójmiasto odnotowało zaś dynamikę wzrostu na poziomie blisko średniej krajowej. Natomiast najsłabiej wypadła Warszawa.

Z kolei większe spadki ADR odnotowano we Wrocławiu, w Poznaniu i Warszawie. Najmniejsze - w Krakowie i Trójmieście.

Przychód na pokój najbardziej spadł w Warszawie i we Wrocławiu, mniejsze spadki miały miejsce w Trójmieście i Poznaniu. Jako jedyny w kraju wzrost wskaźnika RevPAR odnotował Kraków.

Ekspert podsumowuje, że mamy do czynienia z rosnącym obłożeniem w hotelach, co należy odbierać jako pozytywny sygnał, gdyż bez wzrostu obłożenia nie możemy liczyć na wzrost cen. Zwraca też uwagę na takie optymistyczne dla branży wydarzenia ub.r., jak: udane lato dla hoteli w miejscowościach wypoczynkowych - nad morzem, w górach i nad jeziorami. - Wiele z nich odnotowało w tym okresie najlepsze wyniki od wielu lat. Hotele w Trójmieście przeżyły wręcz oblężenie - nie tylko ze strony turystów z Obwodu Kaliningradzkiego, ale także ze strony Norwegów - tłumaczy Janusz Mitulski.

Innym ważnym wydarzeniem był Kongres Klimatyczny w Warszawie, który odbywał się w okresie 11-22 listopada ub.r. i który zapewnił bardzo wysokie ceny i obłożenie w tym okresie. - Dodatkowo kongres miał wpływ na lepsze wyniki hoteli już w październiku, gdyż wiele osób w obawie o brak pokoi i ich wysokie ceny, przełożyło swoje wyjazdy właśnie na październik. Mimo tego kongresu, hotele w Warszawie nie odrobiły strat z pierwszego półrocza i wiele z nich zakończyło rok z wynikiem poniżej tego, jaki osiągnęło w 2012 roku - mówi.

Także okres Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku zapewnił wysokie obłożenie i dobre wyniki hotelom w górach i miejscowościach wypoczynkowych.

Jaki będzie 2014 rok? Zdaniem Mitulskiego, prognozowany wzrost gospodarczy w naszym kraju o ok. 3 proc. powinien przełożyć się na wzrost przychodów w hotelach o ok. 2-4 proc. rok do roku. - Pewne jest, że sytuacja hotelarzy nie wszędzie będzie taka sama - podsumowuje.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Professionals Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA