PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rynek hoteli w Polsce wciąż ma trudności, ale prognozy są optymistyczne

  • Autor: Propertynews.pl
  • 09 kwi 2014 12:01

Rynek hoteli w Polsce wciąż ma trudności, ale prognozy są optymistyczne

W 2013 roku średni przychód na pokój (RevPAR) w hotelach w Polsce spadł o blisko 5 proc. - wynika z danych firmy STR Global. W dół - o ok. 10 proc. - poszła też średnia cena pokoju, tzw. ADR. Optymizmem napawa obłożenie, które w ub.r. skoczyło o 5,5 proc. Bieżący rok powinien przynieść lepsze wyniki.

REKLAMA

- Rok 2013 charakteryzował się bardzo słabym pierwszym półroczem (spadki RevPAR w niektórych miastach były dwucyfrowe) i zdecydowanie lepszymi wynikami w II połowie roku - komentuje Janusz Mitulski, partner w branżowej firmie doradczej Horwath HTL oraz wiceprezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. - Analizując dane musimy mieć na uwadze, że w pierwszym półroczu porównujemy się do pierwszej połowy 2012 roku, a więc okresu, kiedy trwały przygotowania, jak i miała miejsce w naszym kraju największa impreza sportowa - Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 - dodaje. 

Mitulski zwraca uwagę, powołując się na dane STR, iż w ub.r. większa dynamika wzrostu obłożenia miała miejsce we Wrocławiu, w Poznaniu oraz Krakowie. Trójmiasto odnotowało zaś dynamikę wzrostu na poziomie blisko średniej krajowej. Natomiast najsłabiej wypadła Warszawa.

Z kolei większe spadki ADR odnotowano we Wrocławiu, w Poznaniu i Warszawie. Najmniejsze - w Krakowie i Trójmieście.

Przychód na pokój najbardziej spadł w Warszawie i we Wrocławiu, mniejsze spadki miały miejsce w Trójmieście i Poznaniu. Jako jedyny w kraju wzrost wskaźnika RevPAR odnotował Kraków.

Ekspert podsumowuje, że mamy do czynienia z rosnącym obłożeniem w hotelach, co należy odbierać jako pozytywny sygnał, gdyż bez wzrostu obłożenia nie możemy liczyć na wzrost cen. Zwraca też uwagę na takie optymistyczne dla branży wydarzenia ub.r., jak: udane lato dla hoteli w miejscowościach wypoczynkowych - nad morzem, w górach i nad jeziorami. - Wiele z nich odnotowało w tym okresie najlepsze wyniki od wielu lat. Hotele w Trójmieście przeżyły wręcz oblężenie - nie tylko ze strony turystów z Obwodu Kaliningradzkiego, ale także ze strony Norwegów - tłumaczy Janusz Mitulski.

Innym ważnym wydarzeniem był Kongres Klimatyczny w Warszawie, który odbywał się w okresie 11-22 listopada ub.r. i który zapewnił bardzo wysokie ceny i obłożenie w tym okresie. - Dodatkowo kongres miał wpływ na lepsze wyniki hoteli już w październiku, gdyż wiele osób w obawie o brak pokoi i ich wysokie ceny, przełożyło swoje wyjazdy właśnie na październik. Mimo tego kongresu, hotele w Warszawie nie odrobiły strat z pierwszego półrocza i wiele z nich zakończyło rok z wynikiem poniżej tego, jaki osiągnęło w 2012 roku - mówi.

Także okres Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku zapewnił wysokie obłożenie i dobre wyniki hotelom w górach i miejscowościach wypoczynkowych.

Jaki będzie 2014 rok? Zdaniem Mitulskiego, prognozowany wzrost gospodarczy w naszym kraju o ok. 3 proc. powinien przełożyć się na wzrost przychodów w hotelach o ok. 2-4 proc. rok do roku. - Pewne jest, że sytuacja hotelarzy nie wszędzie będzie taka sama - podsumowuje.

 

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA