PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Rząd ma pomysł na wsparcie MICE

  • Autor: PAP
  • 13 wrz 2017 08:26

Rząd ma pomysł na wsparcie MICE Fot. Shutterstock

Utworzenie centralnego punktu kontaktowego, który ułatwi m.in. nadzór nad organizacjami turystycznymi oraz wymianę danych pomiędzy państwami UE - to jedno z założeń projektu ustawy o imprezach turystycznych, który we wtorek skierowano do dalszych prac w sejmowej komisji turystyki.

REKLAMA

Jak mówił w Sejmie we wtorek wiceminister sportu i turystyki Jarosław Stawiarski proponowane przepisy dostosowują polskie prawo do dyrektywy unijnej.

Potrzeba projektu ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych wynika z tego, że polskie przepisy przestały nadążać za zmianami zachodzącymi na rynkach turystycznych. "Wynika to z poszerzania się kanałów dystrybucji usług i zwiększenia indywidualizacji przygotowanych ofert" - powiedział wiceminister.

Zauważył, że "coraz popularniejsza jest również możliwość włączenia przez podróżnych różnych usług turystycznych". "W odpowiedzi na te zmiany opracowano nową regulację prawną" - wyjaśnił.

Celem dyrektywy jest stworzenie spójnych rozwiązań prawnych dla wszystkich podmiotów funkcjonujących na rynku usług turystycznych w państwach członkowskich. Zgodnie z unijnymi zapisami przepisy muszą zostać przyjęte do 1 stycznia 2018 r. i mają wejść w życie 1 lipca 2018 r.

Projekt ustawy wyłącza spod zakresu stosowania przepisów wycieczki tzw. jednodniowe - trwające krócej niż 24 godziny (chyba, że obejmują one nocleg). Przepisy nie będą też obejmowały imprez oferowanych , zamawianych i realizowanych okazjonalnie na zasadach niezarobkowych i wyłącznie o ograniczonej grupie podróżnych, a także podróży służbowych.

Jak mówił Stawiarski, projektowane przepisy wprowadzą nowe definicje m.in. przedsiębiorca turystyczny, organizator turystyki, czy usługa turystyczna.

"Znajdą się także w tej ustawie obowiązki informacyjne wobec podróżnych nałożone na organizatorów turystyki i przedsiębiorców" - powiedział wiceminister sportu i turystyki.

Kolejnym elementem tego projektu jest usprawnienie systemu zabezpieczeń finansowych na wypadek niewypłacalności firmy turystycznej. Nowe przepisy wprowadzają także mechanizm zwrotu składek wpłacanych do Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego.

Ponadto zostanie zbudowany Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który obejmie wszystkich organizatorów turystycznych.

Projektowane przepisy wprowadzają także centralny punkt kontaktowy, który będzie ułatwiał pracę administracyjną, prowadzenie nadzoru nad organizacjami turystycznymi. Będzie ponadto ułatwił wymianę danych pomiędzy państwami członkowskimi. Punkt kontaktowy ma być prowadzony przez ministra właściwego ds. turystyki.

Projekt doprecyzowuje również konstrukcję umowy o udziale w imprezie turystycznej. W tej umowie będzie zawarta m.in. liczba posiłków na wycieczce, czy informacja o dostępności imprezy turystycznej dla osób o ograniczone zdolności ruchowej.

Wszystkie kluby pozytywnie zaopiniowały projekt ustawy i została ona skierowana do dalszych prac w sejmowej komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA