PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Są najnowsze dane o miejscach noclegowych i udzielonych noclegach

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • 18 sie 2012 18:17

Najlepiej rozwinięte turystycznie są woj. małopolskie i zachodniopomorskie. To drugie zajmuje najwyższą lokatę w kraju pod względem liczby miejsc noclegowych, turystów oraz udzielonych im noclegów w porównaniu do liczby mieszkańców.

REKLAMA

Jak wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego „Turystyka w 2011 r.", najbardziej korzystnymi wskaźnikami dotyczącymi potencjału turystycznego charakteryzują się województwa: małopolskie - w odniesieniu do muzeów, szlaków turystycznych i walorów przyrodniczych, dolnośląskie - co do liczby zabytków oraz świętokrzyskie - dzięki walorom przyrodniczym.

Pod względem wielkości bazy indywidualnego zakwaterowania przoduje województwo pomorskie - 5,1 tys. obiektów, tj. 23 proc. ogółu zarejestrowanych. Na kolejnym miejscu znalazło się województwo małopolskie - 4,6 tys. obiektów (20 proc.) oraz zachodniopomorskie - 3,2 tys. (14 proc.).

Najwięcej gospodarstw agroturystycznych zarejestrowanych jest w gminach województw małopolskiego i podkarpackiego, zaś pokoi gościnnych w województwach: pomorskim, małopolskim i zachodniopomorskim.

Największą długością szlaków turystycznych może pochwalić się województwo małopolskie. W związku z rozwiniętą bazą turystyczną, atrakcyjnymi górami, licznymi parkami narodowymi, krajobrazowymi i obiektami dziedzictwa narodowego, w granicach województwa znajduje się aż 9,3 tys. km szlaków turystycznych (2010 r. - 8,8 tys. km), w tym aż 3,2 tys. km szlaków górskich, 2,3 tys. km szlaków konnych oraz 2,3 tys. km szlaków rowerowych.

Najwięcej (42,6 proc.) szlaków pieszych górskich znajduje się w województwie dolnośląskim.

Najwięcej noclegów udzielono w województwie zachodniopomorskim - 17,4 proc. (9,9 mln), a następnie kolejno w województwach: małopolskim - 14,7 proc. (8,4 mln), pomorskim - 10,0 proc. (5,7 mln) oraz mazowieckim - 9,8 proc. (5,6 mln). W tych czterech województwach udzielono 51,9 proc. wszystkich noclegów.

Warto także zwrócić uwagę, że najwyższy odsetek noclegów udzielonych turystom zagranicznym odnotowano w województwach zachodniopomorskim i małopolskim, odpowiednio 21,1 proc. i 20,5 proc., a najniższy w województwach: świętokrzyskim, opolskim, podlaskim i lubelskim.

W 2011 r. stopień wykorzystania miejsc noclegowych wahał się w granicach od 25,2 proc. w województwie opolskim do 44,6 proc. w zachodniopomorskim. Największy stopień wykorzystania pokoi w obiektach hotelowych obserwowano w województwie mazowieckim (53,8 proc.), zachodniopomorskim (46,5 proc.) i małopolskim (45,4 proc.), a najmniejszy - w warmińsko - mazurskim (33,4 proc.).

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA