PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Są pieniądze, będą inwestycje. Lotnisko Krywlany z dofinansowaniem

  • Autor: PAP
  • 17 lis 2017 14:13

Są pieniądze, będą inwestycje. Lotnisko Krywlany z dofinansowaniem Fotolia

Do końca września 2018 r. ma powstać pas startowy dla małych samolotów na lotnisku Krywlany w Białymstoku - władze miasta podpisały w piątek umowę z wykonawcą tej inwestycji, konsorcjum firm polskich i litewskich. Koszt budowy - to ok. 44 mln zł.

REKLAMA

Krywlany, to obecnie lotnisko użytkowane głównie dla celów sportowych oraz przez służby.

W ramach inwestycji powstanie tam utwardzony pas startowy o długości 1350 metrów i szerokości 30 metrów, trawiasta droga startowa o wymiarach 840 metrów na 160 metrów, płyta do zawracania samolotów, drogi kołowania, płyty postojowe, strefa do lądowania skoczków spadochronowych, niezbędna infrastruktura i oświetlenie.

Inwestycja ma zwiększyć atrakcyjność gospodarczą i dostępność komunikacyjną miasta. Dzięki niej na Krywlanach będą mogły lądować samoloty zabierające na pokład do 50 pasażerów.

"Muszę powiedzieć, że jest to historyczna chwila, historyczny dzień jeżeli chodzi o skomunikowanie Białegostoku ze światem zewnętrznym" - mówił po podpisaniu umowy z konsorcjum prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Dziękował m.in. władzom samorządowym województwa podlaskiego, które do budżetu projektu dołożyły 16 mln zł oraz wojewodzie podlaskiemu, który w lipcu wydał zgodę na realizację inwestycji.

Mówił, że to inwestycja "uszyta na miarę, w taki sposób, by nie generować dodatkowych kosztów". "Uczymy się na doświadczeniach, często przykrych, innych operatorów lotnisk" - dodał Truskolaski. Mówił, że kolejne nakłady będą wynikały z analiz i potrzeb rynku.

Pas startowy na Krywlanach będzie budować konsorcjum firm: B.K. Tras Roboty Drogowe Borsukiewicz s.j. (jako lider konsorcjum), PPU Drabent Maria Drabent i Jacek Drabent s.j., Projekt Plus sp. z o.o. oraz UAB Siauliu Plentas sp. z o.o. Była to jedna z dwóch złożonych ofert.

"Lokalne lotnisko będą budowały lokalne firmy" - podkreślał prezes firmy B.K. Tras Piotr Borsukiewicz. Poinformował, że pierwsze roboty powinny ruszyć na początku grudnia. Termin zakończenia prac budowlanych wynikający z umowy, to 20 września 2018 roku, potem kilka miesięcy potrwa certyfikacja obiektu.

Miasto szacowało koszt budowy pasa na Krywlanach na ok. 30 mln zł i takiej ceny spodziewało się w przetargu. Gdy okazało się, że obie oferty są znacznie wyższe, szukało dodatkowych pieniędzy, by przetarg można było jednak rozstrzygnąć.

Ostatecznie inwestycję wsparł finansowo samorząd województwa, a rada miejska przegłosowała stosowne zmiany w budżecie Białegostoku i wieloletniej prognozie finansowej miasta.

W Podlaskiem nie ma na razie żadnego publicznego lotniska. Trwają przygotowania do budowy podobnego jak w Białymstoku, pasa startowego w Suwałkach.

Kilka lat temu samorząd województwa zrezygnował z budowy lotniska regionalnego. Choć przymierzał się do kilku lokalizacji, ostatecznie uznał, że budowa jest zbyt droga, a samo późniejsze utrzymanie portu - zbyt kosztowne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA