PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Samorząd Gołdapi chce przyciągnąć turystów dzięki rekultywacji jeziora

  • Autor: PAP
  • 07 sty 2016 14:55

Samorząd Gołdapi chce przyciągnąć turystów dzięki rekultywacji jeziora Fot. Fotolia

Do końca marca gotowy będzie plan działań ochronnych dla jeziora Gołdap, położonego po obu stronach granicy polsko-rosyjskiej - zapowiedziały władze Gołdapi. Dzięki temu miasto jeszcze w 2016 r. powinno otrzymać unijne dofinansowanie na rekultywację akwenu.

REKLAMA

Według zastępcy burmistrza Gołdapi Jacka Morzego poprawa czystości polsko-rosyjskiego jeziora jest niezbędna, bo miasto ma status uzdrowiska. Nad brzegiem akwenu zbudowano pijalnię wód leczniczych, tężnie solankowe, promenadę i molo. Kuracjuszy może jednak odstraszać mętna woda jeziora. "Jeśli będzie ona na tyle czysta, żeby ludzie stojący na molo mogli zobaczyć dno, to zupełnie inaczej będą to odbierali" - powiedział Morzy.

Miasto uzyskało już dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na wykonanie badań i opracowanie do końca marca planu działań ochronnych dla jeziora. Taka dokumentacja jest niezbędna, żeby samorząd wystąpił o dofinansowanie unijne na rekultywację akwenu.

W Regionalnym Programie Operacyjnym na poprawę jakości wód jezior zarezerwowano 6,3 mln zł, a nabór wniosków nastąpi pod koniec roku. Zgodnie z regulaminem konkursu największe szanse mają przedsięwzięcia "powiązane z funkcją uzdrowiskową województwa", a Gołdap jest obecnie jedynym uzdrowiskiem na Warmii i Mazurach.

Woda gołdapskiego jeziora ma przedostatnią, IV klasę w pięciostopniowej klasyfikacji jakości, z powodu słabych wskaźników fizykochemicznych i biologicznych. O złym stanie ekologicznym świadczy nadmiar biogenów i masowe zakwity glonów. Dlatego w ostatnich latach gmina uporządkowała gospodarkę wodno-ściekową. Zmodernizowano oczyszczalnie ścieków i zbudowano kolektory sanitarne, żeby powstrzymać degradację akwenu.

Władze Gołdapi wybrały już metodę rekultywacji jeziora. Zamierzają zastosować preparat produkowany na bazie glinki bentonitowej, który wiąże fosforany, powstrzymując eutrofizację. Według wiceburmistrza, jeśli miasto zdobędzie unijne dofinansowanie, to takie "kuracje" odbędą się dwukrotnie - na jesieni przyszłego roku i wiosną 2018 r. Koszt szacowany jest na ok. 4 mln zł.

Morzy powiedział też, że władze Gołdapi uzyskały pisemną zgodę na oczyszczanie jeziora taką metodą od władz obwodu kaliningradzkiego. Przez zbiornik przebiega bowiem polsko-rosyjska granica państwowa. Jezioro Gołdap ma blisko 150 ha, a jedna trzecia jego powierzchni znajduje się na terytorium Federacji Rosyjskiej. Jest to największe jezioro Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Biorem 2016-01-09 17:25:22
    Ciekawi mnie kto i w jaki sposób wyliczył koszt rekultywacji tego jeziora za pomocą Phoslock’u? Jak wynika z informacji medialnych samorząd pozyskał dotację z WFOŚiGW w Olsztynie na przeprowadzenie badań i przygotowanie dokumentacji do rekultywacji jeziora (w sumie ok. 25 tys. zł). Badania te mają być podobno zakończone już w marcu 2016, Aby móc określić koszty rekultywacji jeziora Gołdap przy pomocy Phoslock’u, który wytrąca jedynie fosfor mineralny!!! trzeba znać chociażby jego zasilanie wewnętrzne w P mineralny z puli fosforu organicznego. Tego nie da się zrobić zimą, a takie badania trzeba przeprowadzić w okresie letnim. Dlaczego władze samorządowe nie zwróciły się do renomowanych instytucji naukowych i firm zajmujących się rekultywacją jezior aby wybrać odpowiednią metodę rekultywacji dla jeziora Gołdap (notabene dla każdego jeziora trzeba dobrać odpowiednią i najbardziej efektywną metodę z pośród wielu metod rekultywacji). Phoslock, który został wybrany jako metoda POZWALA WYŁĄCZNIE NA CZĘŚCIOWE ZABLOKOWANIE FOSFORU W OSADACH JEZIORA albowiem wiąze tylko fosfor mineralny. W okresie późno wiosenno-letnim pula fosforu całkowitego w wodzie i osadach jezior zeutrofizowanych składa się w ponad 90% ze związków fosforu organicznego!! – a związki fosforu organicznego nie są blokowane w ogóle przez Phoslock!!!.
    Piszę o tym aby władze zanim podejmą ostateczną decyzję o wyborze metody rekultywacji jeziora Gołdap skonsultowały ją z innymi specjalistami, albowiem kwota ok. 5 mln zł na rekultywację 150 ha tego jeziora jest "wzięta z sufitu" i najprawdopodobniej w tym wypadku zbyt NISKA … (biorąc pod uwagę obecne ceny Phoslock’u i cenę dolara za który trzeba go nabyć..) SZKODA BYŁOBY UTOPIĆ TEN ŚWIETNY POMYSŁ REWITALIZACJI JEZIORA GOŁDAP topiąc w nim 5 mln zł w postaci bentonitu, którego będzie dużo za mało aby uzyskać TRWAŁE EFEKTY REKULTYWACJI.

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA