PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Samorządy mogą nieodpłatnie przejąć uzdrowiska

  • Autor: PAP
  • 23 lis 2012 14:01

Do końca listopada samorządy mają czas na przedłożenie resortowi skarbu planów rozwoju uzdrowisk - poinformowało PAP ministerstwo. Intencją resortu jest nieodpłatne przekazanie samorządom wojewódzkim siedmiu spółek. Chodzi o uzdrowiska w: Ciechocinku, Lądku-Zdroju, Kołobrzegu, Busku-Zdroju, Rymanowie, Świnoujściu i uzdrowisko Szczawno Jedlina - pisze PAP.

REKLAMA

Resort przypomniał w przesłanym PAP oświadczeniu, że ewentualne nieodpłatne przekazanie udziałów w uzdrowiskach na rzecz samorządów (komunalizacja), będzie możliwe po złożeniu przez nie formalnego wniosku, czyli uchwały wraz z uzasadnieniem.

Ministerstwo poinformowało, że na początku listopada do samorządów województw został wysłany roboczy projekt umowy komunalizacyjnej. "Intencją MSP jest, aby nabywca zobowiązał się do kontynuowania przez komunalizowaną spółkę obecnej działalności (...) utrzymania obecnych kierunków leczniczych, a w konsekwencji spowodował podniesienie ewentualnych niezbędnych nakładów inwestycyjnych" - podał resort.

MSP dodało, że "przeprowadzenie analizy możliwości komunalizacji dla obecnie prowadzonych procesów prywatyzacji spółek uzdrowiskowych (np. Rabka Zdrój, Horyniec), jako alternatywy dla ich prywatyzacji, zakładano jedynie w przypadku niewynegocjowania z potencjalnym inwestorem satysfakcjonujących warunków sprzedaży akcji spółek i zamknięcia prowadzonych procesów prywatyzacji spółek bez rozstrzygnięcia".

W czwartek podczas konferencji prasowej w Sejmie posłowie PiS zarzucili ministerstwu, że prowadzi nieprzemyślaną politykę prywatyzacyjną uzdrowisk i wyprzedaje je za bezcen. Według nich, uzdrowiska powinno się skomunalizować.

Resort przypomniał, że minister Mikołaj Budzanowski spotkał się we wrześniu z przedstawicielami władz samorządowych z województw, w których działają uzdrowiska pozostające w nadzorze Skarbu Państwa. "Na spotkaniu przedstawiono ofertę nieodpłatnego przekazania tych spółek" - poinformowano. Podkreślono także, że działania resortu nakierowane są na zapewnienie uzdrowiskom dalszego rozwoju i tworzenie warunków do skutecznego konkurowania na rynku.

"Zmiany właścicielskie mogą być realizowane poprzez prywatyzację bądź komunalizację (...). Działania w zakresie komunalizacji będą mogły nastąpić po wejściu w życie zmienionego rozporządzenia ws. zakładów lecznictwa uzdrowiskowego prowadzonych w formie jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, które nie będą podlegać prywatyzacji" - wyjaśniono.

Resort uspokoił, że sprywatyzowanie uzdrowisk czy też ich komunalizacja "nie wpłynie na ograniczenie dostępu do lecznictwa uzdrowiskowego, a może podnieść jej jakość". Narodowy Fundusz Zdrowia ma obowiązek kontraktowania świadczeń w trybie publicznym, kierując się jakością świadczenia oraz jego ceną, a nie strukturą własnościową spółki.

MSP podkreśliło, że zarzuty PiS dotyczące wyprzedaży uzdrowisk "za bezcen" są nieuzasadnione.

"Uzdrowisko Przerzeczyn Sp. z o.o. zostało sprzedane za 3,3 mln zł, natomiast uzdrowisko Wieniec Sp. z o.o. za 12,1 mln zł (...) Inwestor zobowiązał się do podwyższenia kapitału zakładowego Spółki (do 31 grudnia br.,) poprzez wniesienie wkładu pieniężnego w kwocie ponad 20 mln zł (...). W obu uzdrowiskach inwestorzy podpisali pakiety socjalne gwarantujące zatrudnienie pracownikom (...)" - zaznaczono w oświadczeniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA