PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Sandomierz będzie turystyczny

  • Autor: PAP
  • 29 mar 2016 08:57

Sandomierz będzie turystyczny Fot. Fotolia

Zagospodarowanie na cele rekreacji, wypoczynku i sportu terenu położonego nad Wisłą i starorzecza Koprzywianki, planują władze Sandomierza. Obszar byłby naturalnym przedłużeniem bulwaru im. Józefa Piłsudskiego, który w pogodne dni przyciąga nad wodę turystów i mieszkańców.

REKLAMA

Projekt dotyczy terenu o powierzchni ok. 22 hektarów, którym do niedawna zarządzał Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie. Władze Sandomierza wystąpiły do instytucji z prośbą o przekazanie tego terenu miastu, co umożliwi realizację planowanego przedsięwzięcia. "W ubiegłym roku miasto, zgodnie z zaleceniem instytucji, przeprowadziło na swój koszt podział geodezyjny tego terenu. Niedawno główna centrala jednostki rozwiązała zarząd RZGW nad tym obszarem" - wyjaśniała asystent burmistrza Sandomierza, Katarzyna Zioło.

Sprawa trafiła do sandomierskiego starostwa, które jest przedstawicielem Skarbu Państwa. Gdy samorząd powiatowy zdecyduje o przejęciu obszaru i przekazaniu go gminie, miasto będzie mogło zarządzać tym terenem.

Zioło dodała, że zanim zaczną się właściwe prace zagospodarowania tego miejsca na cele rekreacji, konieczne jest obniżenie biegnącego w tym miejscu gazociągu. Gmina zabezpieczyła na ten cel 700 tys. zł. "Gazociąg musi być obniżony, aby nie był wypłukiwany przez wodę, ze skierowanej do swojego starorzecza Koprzywianki, które chcemy odtworzyć w ramach projektu na odcinku dwóch kilometrów" - wyjaśniła Zioło.

Teren, położony nad Wisłą i jej dopływem - Koprzywianką, ma pełnić funkcję rekreacyjno-wypoczynkowo-sportową. "Mamy w planach utworzenie tam przystani kajakowej, ścieżki rowerowej, miejsc do grillowania i do opalania, punktu widokowego. Znajdą się też tam tablice z informacjami na temat historii Wisły" - opisała Zioło.

Grunt na tym terenie będzie miejscami utwardzony, ale nie brukowany - chodzi o to, by w razie ewentualnych podtopień czy powodzi, nie było dużych zniszczeń w infrastrukturze.

Władze Sandomierza szacują, że przedsięwzięcie będzie kosztowało ok. 5 mln zł. Chcą na ten cel pozyskać fundusze unijne. Liczą, że pomysł uda się włączyć w projekt, związany z wytyczeniem i oznakowanie tras oraz budową infrastruktury dla turystów, wokół atrakcyjnych przyrodniczo obszarów sieci ekologicznej "Natura 2000" w woj. świętokrzyskim. Takie przedsięwzięcie przy wsparciu funduszy UE, chcą realizować: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu (RDLP) oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach (WFOŚiGW) oraz lokalne samorządy.

Przyszły teren rekreacyjny w Sandomierzu, jest położony na południowy zachód od udostępnionego turystom i mieszkańcom - po remoncie w 2011 r. - nadwiślańskiego bulwaru im. Józefa Piłsudskiego. Znajduje się tu m. in. przystań dla sprzętu pływającego, promenada wzdłuż Wisły, plac zabaw, scena plenerowa i miejsca do wypoczynku.

Sandomierz, jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w woj. świętokrzyskim. Na tutejszej Starówce znajduje się ponad 120 zabytków różnych stylów i epok. Nadwiślańskie miasto o tysiącletniej historii, leży na malowniczych wzgórzach poprzecinanych lessowymi wąwozami.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA