PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Sezon na Mazurach już w pełni

  • Autor: PAP
  • 02 maj 2016 10:31

Sezon na Mazurach już w pełni Fot. Fotolia

Najwięksi mazurscy armatorzy floty pasażerskiej rozpoczynają sezon turystyczny. Od soboty regularne rejsy odbywają statki Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej, a podczas niedzielnej parady jednostek pływających w Giżycku oficjalnie wyruszy na trasy Żegluga Mazurska.

REKLAMA

Żegluga Ostródzko-Elbląska przygotowała na ten sezon 10 tras turystycznych. Nowością w ofercie są regularne rejsy spacerowe po rzece Elbląg oraz po Jezioraku. Turyści, którzy zdecydują się na wycieczkę po najdłuższym polskim jeziorze, płyną z Iławy wokół wyspy Wielka Żuława, między Półwyspem Nieprzyjaznym a Krzywym Rogiem, okrążają wyspę Mała Żuława i wracają do portu wzdłuż linii brzegowej.

Flagową ofertą przewoźnika pozostają jednak rejsy po Kanale Elbląskim. Ta zbudowana w latach 1844-81 droga wodna jest unikatowym w skali świata zabytkiem hydrotechniki, dzięki systemowi pięciu oryginalnych pochylni z tzw. suchym grzbietem. Statki, żeby pokonać różnicę poziomów, są umieszczane na wózkach kolejowych i przeciągane po torowisku za pomocą stalowych lin, które porusza koło wodne.

Będzie to pierwszy od kilku lat "pełnowymiarowy" sezon turystyczny na Kanale Elbląskim. Od 2012 r. żegluga była tam niemożliwa z powodu kompleksowej rewitalizacji. Prace zakończyły się w maju ub. roku, co spowodowało, że poprzedni sezon żeglowny był krótszy.

Żegluga Ostródzko-Elbląska nie zdecydowała się w tym roku na rejsy na całej długości kanału, a jedynie pomiędzy Elblągiem a pochylnią w Buczyńcu. Przewoźnik obawiał się bowiem powtórzenia sytuacji sprzed roku, gdy długotrwała susza spowodowała tzw. wypłycenia na niektórych odcinkach kanału, co uniemożliwiło kursowanie dużym statkom turystycznym na trasie Ostróda-Buczyniec.

Należąca do gminy Ostróda spółka jest największym operatorem rejsów pasażerskich na Mazurach Zachodnich. Jak powiedział PAP dyrektor Jarosław Barczuk, tylko w poprzednim sezonie statki Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej zabrały na pokład blisko 49 tys. osób. Przewoźnik liczy, że i w tym roku trasy będą oblegane przez turystów.

"Kanał Elbląski jest wizytówką i najbardziej atrakcyjnym produktem województwa, więc zainteresowanie jest olbrzymie. Przed jego rewitalizacją woziliśmy po 60 tys. turystów rocznie. Sądzimy, że teraz naszych gości będzie zdecydowanie więcej, bo mamy dwa nowe statki i kolejne trasy w ofercie" - ocenił.

Według Barczuka rejsami po Kanale Elbląskim są zainteresowani turyści z różnych stron świata; najwięcej jest pasażerów z Niemiec, Czech i Rosji, ale zdarzają się nawet pasażerowie z Korei Południowej.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA