PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Skarżysko chciało „wejść w skórę” inwestora. Zdobyło gigantyczne przedsięwzięcie

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 06 lis 2017 10:02

Skarżysko chciało „wejść w skórę” inwestora. Zdobyło gigantyczne przedsięwzięcie Arka Życia, fot. Fundacja Promocji i Rozwoju Polski Wschodniej

Hotele na drzewach, centrum konferencyjne i muzea - to tylko część obiektów, które pojawią się w zapowiadanej przez Fundację Promocji i Rozwoju Polski Wschodniej inwestycji w Skarżysku-Kamiennej o nazwie "Arka Życia". O wielkich planach wycenianych na 40 mln zł rozmawialiśmy z prezesem zarządu fundacji, Mirosławem Hejdukiem.

REKLAMA

Gigantyczny wielomilionowy projekt powstanie w Skarżysku-Kamiennej. Dlaczego właśnie tam?

Mirosław Hejduk: W odróżnieniu od innych gmin, które odwiedziłem poszukując przez ponad pół roku odpowiedniej działki - chciało im się. Chciało im się „wejść w skórę” inwestora i zastanowić się, jakich informacji on potrzebuje, aby został zainteresowany daną lokalizacją. Skarżysko początkowo było gminą w trzeciej dziesiątce tych, które przeanalizowałem i odwiedziłem, w celu zlokalizowania nieruchomości, która spełniałaby nasze warunki brzegowe.

Skarżyska Miejska Baza Terenów Inwestycyjnych znacznie ułatwiła proces poszukiwań terenu pod naszą inwestycję. Już po pierwszym spotkaniu z prezydentem zdecydowaliśmy o lokalizacji inwestycji właśnie w tym mieście. Po wielu żmudnych i mozolnych rozmowach z innymi włodarzami, Skarżysko okazało się wyprzedzać inne samorządy o całe lata świetlne w staraniach proinwestycyjnych.

Skąd pomysł na park o takiej tematyce i o takiej różnorodności programowej?

Pomysł "Parku Wiedzy i Rekreacji Arka Życia" kształtował się w mojej głowie od wielu lat. Na koncept nałożyło się wiele czynników, m.in. pasja i wykształcenie. W połączeniu z doświadczeniem i nabytymi kontaktami to wszystko składa się na solidną podstawę do takich przedsięwzięć.

Główna wystawa - Muzeum Biosfery – będzie poświęcona antropopresji, zmianom klimatycznym i ochronie środowiska. Jej zadaniem będzie edukacja w wymiarze praktycznym głównie dzieci i młodzieży, gdyż to oni w przyszłości staną się animatorami proekologicznych zmian w naszym kraju.

Silną inspiracją była również encyklika papieska „Laudato si”, zwana także „zieloną encykliką”, w której w bardzo sugestywny sposób opisane są wyzwania ludzkości stojące w aspekcie ochrony środowiska naturalnego. Liczne przykłady z Biblii cytowane w tym dziele, w tym przypowieść o Noe i potopie, zainspirowały nas do zaplanowania budynku ekspozycyjnego nawiązującego do Arki Noego. Następnie nasunął się pomysł umieszczenia w obiekcie także Muzeum Historii Biblii. W Polsce nie ma ani jednego takiego muzeum, zaś w Europie znajduje się tylko jeden podobny obiekt, w dodatku potraktowany po macoszemu – w Amsterdamie.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA