PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Skarżysko chciało „wejść w skórę” inwestora. Zdobyło gigantyczne przedsięwzięcie

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 06 lis 2017 10:02

Skarżysko chciało „wejść w skórę” inwestora. Zdobyło gigantyczne przedsięwzięcie Arka Życia, fot. Fundacja Promocji i Rozwoju Polski Wschodniej

Hotele na drzewach, centrum konferencyjne i muzea - to tylko część obiektów, które pojawią się w zapowiadanej przez Fundację Promocji i Rozwoju Polski Wschodniej inwestycji w Skarżysku-Kamiennej o nazwie "Arka Życia". O wielkich planach wycenianych na 40 mln zł rozmawialiśmy z prezesem zarządu fundacji, Mirosławem Hejdukiem.

REKLAMA

Gigantyczny wielomilionowy projekt powstanie w Skarżysku-Kamiennej. Dlaczego właśnie tam?

Mirosław Hejduk: W odróżnieniu od innych gmin, które odwiedziłem poszukując przez ponad pół roku odpowiedniej działki - chciało im się. Chciało im się „wejść w skórę” inwestora i zastanowić się, jakich informacji on potrzebuje, aby został zainteresowany daną lokalizacją. Skarżysko początkowo było gminą w trzeciej dziesiątce tych, które przeanalizowałem i odwiedziłem, w celu zlokalizowania nieruchomości, która spełniałaby nasze warunki brzegowe.

Skarżyska Miejska Baza Terenów Inwestycyjnych znacznie ułatwiła proces poszukiwań terenu pod naszą inwestycję. Już po pierwszym spotkaniu z prezydentem zdecydowaliśmy o lokalizacji inwestycji właśnie w tym mieście. Po wielu żmudnych i mozolnych rozmowach z innymi włodarzami, Skarżysko okazało się wyprzedzać inne samorządy o całe lata świetlne w staraniach proinwestycyjnych.

Skąd pomysł na park o takiej tematyce i o takiej różnorodności programowej?

Pomysł "Parku Wiedzy i Rekreacji Arka Życia" kształtował się w mojej głowie od wielu lat. Na koncept nałożyło się wiele czynników, m.in. pasja i wykształcenie. W połączeniu z doświadczeniem i nabytymi kontaktami to wszystko składa się na solidną podstawę do takich przedsięwzięć.

Główna wystawa - Muzeum Biosfery – będzie poświęcona antropopresji, zmianom klimatycznym i ochronie środowiska. Jej zadaniem będzie edukacja w wymiarze praktycznym głównie dzieci i młodzieży, gdyż to oni w przyszłości staną się animatorami proekologicznych zmian w naszym kraju.

Silną inspiracją była również encyklika papieska „Laudato si”, zwana także „zieloną encykliką”, w której w bardzo sugestywny sposób opisane są wyzwania ludzkości stojące w aspekcie ochrony środowiska naturalnego. Liczne przykłady z Biblii cytowane w tym dziele, w tym przypowieść o Noe i potopie, zainspirowały nas do zaplanowania budynku ekspozycyjnego nawiązującego do Arki Noego. Następnie nasunął się pomysł umieszczenia w obiekcie także Muzeum Historii Biblii. W Polsce nie ma ani jednego takiego muzeum, zaś w Europie znajduje się tylko jeden podobny obiekt, w dodatku potraktowany po macoszemu – w Amsterdamie.

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA