PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Śląskie wydarzenia nakręcają turystykę

  • Autor: PAP
  • 16 mar 2016 07:57

Śląskie wydarzenia nakręcają turystykę MCK

Dziesiątki tysięcy gości letnich festiwali, 24-krotnie większa frekwencja w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego, ośmiokrotnie większa w NOSPR - dzięki zrealizowanym w ostatniej dekadzie nowym inwestycjom i wydarzeniom w woj. śląskim ożywił się ruch turystyczny.

REKLAMA

Dwie kluczowe inwestycje kulturalne, które zmieniły oblicze regionu, to nowe siedziby Muzeum Śląskiego oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR). Obie powstały w ścisłym centrum Katowic, w pobliżu hali Spodka, na terenach dawnej kopalni "Katowice". Pomiędzy nimi a Spodkiem wybudowano też Międzynarodowe Centrum Kongresowe, którego goście potencjalnie również mogą zwiększyć liczbę odwiedzającym muzeum i NOSPR. Cały ten obszar nazwano Strefą Kultury.

Nowa siedziba NOSPR, która wcześniej przez dziesięciolecia gnieździła się w budynku zaprojektowanym na partyjne zjazdy, powstała kosztem 265 mln zł, przy wsparciu środków unijnych. Uroczyste otwarcie nastąpiło 1 października 2014 r. Gigantyczna sala koncertowa na 1800 miejsc słynie ze znakomitej akustyki i nigdy nie świeci pustkami.

"Na pohybel tym, którzy mówili, że nie zapełnimy nowej siedziby. Jak dotąd, miesiąc w miesiąc przychodzą tłumy" - mówiła kilka miesięcy po otwarciu dyrektor NOSPR Joanna Wnuk-Nazarowa. Ta tendencja się utrzymuje, na koncerty NOSPR trudno dostać bilety. Co ciekawe, nowa siedziba wykreowała nową publiczność, nie zawsze obeznaną z filharmonicznymi zwyczajami, której zdarzało się klaskać między częściami jednego utworu. W kuluarach pojawiły się więc karteczki z objaśnieniami w tej sprawie.

Jak podaje dział promocji orkiestry, w 2013 r. - ostatnim spędzonym w całości w starej siedzibie - jej koncertów wysłuchało 21,4 tys. widzów, zorganizowano 33 wydarzenia. Pierwszy pełny rok w nowym gmachu - 2015 r. - to 266 wydarzeń i 195 tys. gości.

Kilka miesięcy po debiucie NOSPR - w czerwcu 2015 r. - otwarto Muzeum Śląskie. XIX-wieczną kopalnię połączono z nowoczesną powierzchnią wystawienniczą umieszczoną pod ziemią i unikatowymi zbiorami. Główne ekspozycje pokazywane są w ośmiokondygnacyjnym budynku, którego połowa znajduje się pod ziemią. Przeszklone bloki zbudowane na powierzchni umożliwiają oglądanie wystaw w świetle dziennym.

Koszt budowy muzeum wyniósł 274 mln zł, z czego 85 proc. pokryły środki unijne. Pozostała część pieniędzy to środki Urzędu Marszałkowskiego woj. śląskiego i dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Liczba zwiedzających nową siedzibę muzeum od momentu otwarcia do końca ubiegłego roku to prawie 175 tys. osób, zaś muzeum wraz z przyległym terenem odwiedziło w 2015 r. blisko 255 tys. osób. Liczba zwiedzających starą siedzibę muzeum przy al. W. Korfantego w ubiegłym roku to zaledwie 10,5 tys. osób.

  • BL 2016-03-17 22:27:05
    Zapominają, zapominają, a najbardziej o Częstochowie, która niby należy do śląskiego, ale pieniędzy od miasta wojewódzkiego nie dostaje...
  • Obserwator1 2016-03-17 13:30:58
    Wszystko ładnie i pięknie ,tylko zapomina się o rórnoczesnej rozbudowie zaplecza parkingowego ,przez co imprezy staja się utrapieniem i zakałą dla mieszkańców .

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA