PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Słowackie Tatry mogą utracić status parku narodowego przez nadmierne inwestycje

  • Autor: PAP
  • 06 lis 2013 07:34

Przez wielkie inwestycje w infrastrukturę narciarską, słowackie Tatr mogą utracić status parku narodowego - dowiedział się PAP w Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN). Władze słowackie twierdzą, że inwestycje są legalne i zgodne z prawem ochrony przyrody.

REKLAMA

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (ang. International Union for Conservation of Nature) klasyfikuje parki narodowe, rezerwaty przyrody oraz tereny chronione i nadaje im status.

Wiceprzewodniczący IUCN w Europie Andrej Sovinc powiedział PAP, że informacje o inwestycjach w infrastrukturę narciarską w słowackich Tatrach otrzymał dopiero w trakcie realizacji inwestycji. Słowacki Tatrzański Park Narodowy (TANAP) w międzynarodowej klasyfikacji posiada kategorię drugą, podobnie jak większość polskich parków narodowych.

"Jestem przekonany, że budowa i rozwój stacji narciarskich w rejonie parku narodowego stoi w opozycji do zachowania środowiska naturalnego i ekosystemu Tatr. Kluczową kwestią jest to, czy Tatrzański Park Narodowy na Słowacji może wciąż być klasyfikowany jako park narodowy na podstawie kryteriów określonych dla kategorii drugiej obszarów chronionych" - powiedział PAP Sovinc.

Sovnic wyjaśnił, że pod względem przyrodniczym każda ingerencja w naturalnym obszarze ma wpływ na tereny sąsiednie, w tym przypadku na polską część Tatr. "Takie interwencje prowadzą do fragmentacji siedlisk, co będzie skutkować negatywnie na bioróżnorodność szerszego ekosystemu" - powiedział.

Zakres i skutki przeprowadzonych inwestycji w TANAP będą oceniane przez IUCN, która stwierdzi, czy obszar będzie w stanie utrzymać swoją obecną drugą kategorię. "Jeśli wymogi określone przez IUCN nie będą zabezpieczone, to kategoria dla TANAP na Słowacji zostanie obniżona" - powiedział Sovnic i dodał, że sama nazwa "park narodowy" może być używana przez Słowaków, ale będzie to tylko lokalna nazwa bez międzynarodowego uznania.

Sovnic wyjaśnił, że podstawowym celem zarządzania parkami narodowymi drugiej kategorii IUCN jest ochrona naturalnej bioróżnorodności i wspieranie procesów ochrony środowiska. Z zapisów IUCN wynika, że na obszarach chronionych powinno dążyć się do utrzymania lub zwiększenia stopnia naturalności ekosystemu.

Słowacy w tym roku zainwestowali w rozwój infrastruktury narciarskiej w Tatrach i Niżnych Tatrach w sumie 45 mln euro. W pobliżu polskiej granicy rozbudowane zostały ośrodki narciarskie w Tatrzańskiej Łomnicy, Szczyrbskim Jeziorze i Zverovce. Dyrektor TANAP Paweł Majko wyjaśnił PAP, że wyciągi narciarskie w tych rejonach istniały już przed powstaniem parku narodowego.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA