PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Specustawy dot. szczytu klimatycznego w Katowicach bez poprawek

  • Autor: PAP
  • 19 sty 2018 15:11

Specustawy dot. szczytu klimatycznego w Katowicach bez poprawek MCK

Senatorowie w piątek nie wnieśli poprawek do specustawy w sprawie organizacji szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach. Ustawa reguluje m.in. kwestie bezpieczeństwa podczas szczytu. Konferencja COP odbędzie się w Katowicach 3-14 grudnia br.

REKLAMA

Za uchwaleniem ustawy głosowało 86 senatorów, nikt nie był przeciw, trzech się wstrzymało. Teraz specustawa trafi do podpisu prezydenta.

Podczas prac w obu izbach, przedstawiciel ministerstwa środowiska tłumaczył, że ustawa dot. organizacji szczytu w Katowicach jest de facto przeniesieniem rozwiązań jakie zastosowano podczas Światowych Dni Młodzieży oraz szczytu NATO w Warszawie.

Reguluje ona m.in. takie kwestie, kto odpowiadać będzie za kwestie bezpieczeństwa, organizował transport, czy koordynował prace przygotowawcze do szczytu.

W trakcie prac nad specustawą kontrowersje wśród opozycji wzbudzał koszt organizacji imprezy czy konieczność uchwalania specjalnej ustawy w tej sprawie. Emocje wzbudził również przepis dotyczący zakazu uczestniczenia w zgromadzeniach spontanicznych podczas szczytu w Katowicach.

Pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej Paweł Sałek tłumaczył, że specustawa jest potrzebna m.in. z powodu zapewnienia odpowiedniej współpracy między organami administracji publicznej i samorządowej oraz służb bezpieczeństwa. Dodawał, że trwającą prawie dwa tygodnie konferencję może odwiedzić nawet 40 tys. osób z blisko 200 krajów, na czele z szefami państw.

Co do kosztu szczytu, to ustawa wskazuje, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na jego organizację ma przeznaczyć ponad 127 mln zł. Sałek odpowiadając mówił, że dla porównania ubiegłoroczny szczyt klimatyczny w Bonn kosztował ponad 180 mln euro (150 mln z budżetu federalnego i 30 mln euro od władz samorządu).

Dodawał, że pieniądze na organizację szczytu zostaną przeznaczone m.in. na rozbudowę powierzchni, na której odbywać się będzie konferencja. Przekonywał, że teren Międzynarodowego Centrum Kongresowego oraz katowickiego Spodka, zgodnie ze standardami ONZ, nie wystarczą.

W kwestii kosztów, ustawa przewiduje również wpłatę 30 mln zł z NFOŚiGW na realizację celów ONZ-towskiej Konwencji Klimatycznej. Taką deklarację ws. finansowego wsparcia walki ze zmianami klimatu dwa lata temu złożyła ówczesna premier Beata Szydło.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - OrbisPRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA