PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Startuje hotelowo-konferencyjny projekt w Sierpcu

  • Autor: PAP
  • 08 paź 2015 16:25

Startuje hotelowo-konferencyjny projekt w Sierpcu

W skansenie w Sierpcu rusza nowo wybudowane centrum kulturalno-rekreacyjne, na terenie którego są m.in.: hotel dla 150 gości, restauracja, basen i sala konferencyjna na prawie 300 miejsc. Inwestycja możliwa była dzięki unijnemu dofinansowaniu

REKLAMA

Jak poinformowała w czwartek PAP Anna Rzeszotarska z sierpeckiego Muzeum Wsi Mazowieckiej, centrum będzie nie tylko atrakcją dla odwiedzających tamtejszy skansen, ale umożliwi też organizowanie kongresów i konferencji naukowych oraz wydarzeń kulturalnych, w tym koncertów czy widowisk teatralnych.

"Jest to obiekt całoroczny, otwarty dla wszystkich, przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, z atrakcjami dla całych rodzin, w tym także dzieci. To także miejsce na konferencje, kongresy oraz wydarzenia kulturalne" - podkreśliła Rzeszotarska. Dodała, że oficjalne otwarcie centrum, którego budowa trwała od w 2013 r., zaplanowano na 10 października.

Koszt całej inwestycji wyniósł 43 mln zł, z czego 85 proc. środków pochodziło z unijnego dofinansowania z perspektywy na lata 2007-13, dalsze 14 proc. przekazano z budżetu państwa, natomiast 1 proc. to wkład z budżetu woj. mazowieckiego.

Jak wyjaśniła Rzeszotarska, centrum zajmuje ponad 11 tys. m kw. i składa się z pięciu części. Trzy główne budynki, które nawiązują swą bryłą oraz materiałem (drewno czy kamień łupkowy) do wyglądu dawnych zabudowań, a poprzez to wpisują się w krajobraz skansenu.

"Trzy budynki są elementami dominującymi. Dwa pozostałe elementy architektoniczne to łączniki, ukryte pod zielonymi skarpami. W budynku centralnym znajduje się restauracja i sala szkoleniowa, w dwóch pozostałych budynkach mieści się sala kongresowa oraz część hotelowa z 50 pokojami oraz część rekreacyjna. Są tam basen, jacuzzi, sauna oraz łaźnia parowa" - podała Rzeszotarska.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu powstało w 1971 r. Początkowo działało jako placówka etnograficzna. Rozbudowywane w kolejnych latach wraz ze skansenem zajmuje obecnie ponad 60 ha. Znajduje się tam m.in. kilkanaście zagród i budynków, w tym chałupy, wiatrak, kuźnia i karczma. Obiekty te to przykłady oryginalnej, typowej zabudowy wiejskiej Mazowsza z przełomu XIX i XX wieku.

W 2008 r. na terenie sierpeckiego skansenu otwarto nowoczesny kompleks muzealno-wystawienniczy, w tym m.in. amfiteatr, budynek wstawienniczy, stajnię i magazyn zbiorów. W 2011 r. udostępniono tam do zwiedzania ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą z ponad 100 gatunkami i odmianami drzew i krzewów.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, gdzie w plenerach i wnętrzach wiejskich zagród kręcone były sceny do takich znanych polskich filmów, jak np. "Szwadron", "Pan Tadeusz" czy "Ogniem i mieczem", odwiedza każdego roku ok. 70 tys. turystów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA