PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Startuje hotelowo-konferencyjny projekt w Sierpcu

  • Autor: PAP
  • 08 paź 2015 16:25

Startuje hotelowo-konferencyjny projekt w Sierpcu

W skansenie w Sierpcu rusza nowo wybudowane centrum kulturalno-rekreacyjne, na terenie którego są m.in.: hotel dla 150 gości, restauracja, basen i sala konferencyjna na prawie 300 miejsc. Inwestycja możliwa była dzięki unijnemu dofinansowaniu

REKLAMA

Jak poinformowała w czwartek PAP Anna Rzeszotarska z sierpeckiego Muzeum Wsi Mazowieckiej, centrum będzie nie tylko atrakcją dla odwiedzających tamtejszy skansen, ale umożliwi też organizowanie kongresów i konferencji naukowych oraz wydarzeń kulturalnych, w tym koncertów czy widowisk teatralnych.

"Jest to obiekt całoroczny, otwarty dla wszystkich, przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, z atrakcjami dla całych rodzin, w tym także dzieci. To także miejsce na konferencje, kongresy oraz wydarzenia kulturalne" - podkreśliła Rzeszotarska. Dodała, że oficjalne otwarcie centrum, którego budowa trwała od w 2013 r., zaplanowano na 10 października.

Koszt całej inwestycji wyniósł 43 mln zł, z czego 85 proc. środków pochodziło z unijnego dofinansowania z perspektywy na lata 2007-13, dalsze 14 proc. przekazano z budżetu państwa, natomiast 1 proc. to wkład z budżetu woj. mazowieckiego.

Jak wyjaśniła Rzeszotarska, centrum zajmuje ponad 11 tys. m kw. i składa się z pięciu części. Trzy główne budynki, które nawiązują swą bryłą oraz materiałem (drewno czy kamień łupkowy) do wyglądu dawnych zabudowań, a poprzez to wpisują się w krajobraz skansenu.

"Trzy budynki są elementami dominującymi. Dwa pozostałe elementy architektoniczne to łączniki, ukryte pod zielonymi skarpami. W budynku centralnym znajduje się restauracja i sala szkoleniowa, w dwóch pozostałych budynkach mieści się sala kongresowa oraz część hotelowa z 50 pokojami oraz część rekreacyjna. Są tam basen, jacuzzi, sauna oraz łaźnia parowa" - podała Rzeszotarska.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu powstało w 1971 r. Początkowo działało jako placówka etnograficzna. Rozbudowywane w kolejnych latach wraz ze skansenem zajmuje obecnie ponad 60 ha. Znajduje się tam m.in. kilkanaście zagród i budynków, w tym chałupy, wiatrak, kuźnia i karczma. Obiekty te to przykłady oryginalnej, typowej zabudowy wiejskiej Mazowsza z przełomu XIX i XX wieku.

W 2008 r. na terenie sierpeckiego skansenu otwarto nowoczesny kompleks muzealno-wystawienniczy, w tym m.in. amfiteatr, budynek wstawienniczy, stajnię i magazyn zbiorów. W 2011 r. udostępniono tam do zwiedzania ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą z ponad 100 gatunkami i odmianami drzew i krzewów.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, gdzie w plenerach i wnętrzach wiejskich zagród kręcone były sceny do takich znanych polskich filmów, jak np. "Szwadron", "Pan Tadeusz" czy "Ogniem i mieczem", odwiedza każdego roku ok. 70 tys. turystów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA