PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Stawki opłat za odtwarzanie filmów i muzyki zbyt wysokie dla hotelarzy

  • Autor: Wirtualnemedia.pl
  • 16 lip 2013 18:10

Przedstawiciele branży hotelarskiej uważają, że nowe tabele opłat za odtwarzanie filmów i muzyki są zbyt wysokie. - To kolejny bubel niszczący finansowo polską gospodarkę - mówi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Krzysztof Milski, prezes Polskiej Izby Hotelarstwa.

REKLAMA

10 lipca br. Komisja Prawa Autorskiego zatwierdziła nową tabelę stawek za odtwarzanie muzyki i filmów obowiązującą m.in. w obiektach handlowych, usługowych, gastronomicznych oraz noclegowych. Jak czytamy na stronach Wirtualnemedi.pl, właścicielom obiektów hotelarskich nie podoba się jednak nowa regulacja, ponieważ - ich zdaniem - stawki dla hoteli są zbyt wysokie.

- To kolejna skandaliczna decyzja Rządu RP nakładająca na społeczeństwo dodatkowe obciążenia fiskalne. Branża hotelarska dotychczas opłaca dla blisko 10 organizacji tantiemy. W nowym kształcie prawnym wprawdzie będzie obciążona przez jednego inkasenta, ale za to kilkadziesiąt razy więcej procent, czyli drożej. Polska Izba Hotelarstwa, wspólnie z innymi stowarzyszeniami branżowymi i prasą zawodową będzie się starała uniemożliwić wdrożenie kolejnego bubla prawnego niszczącego finansowo gospodarkę polską - zapowiada w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Krzysztof Milski, prezes Polskiej Izby Hotelarstwa.

Ireneusz Węgłowski, wiceprezes zarządu Orbis SA podkreśla, że dotychczasowe stawki wynegocjowane w umowach pomiędzy spółkami z grupy Orbis i Organizacjami Zbiorowego Zarządzania są niższe od stosowanych do tej pory przez poszczególne organizacje i o wiele niższe niż w zatwierdzonych przez KPA tabelach. - Co do aktualnych obciążeń w hotelach Grupy Orbis to przykładowo, zgodnie z zawartymi umowami z OZZ, wynoszą one łącznie za pokój 8,68 zł (dochodzą do tego opłaty za miejsca ogólnie dostępne - restauracje, lobby, sale wielofunkcyjne itp.). Natomiast wg naszych wyliczeń, uwzględniających różne kategorie naszych hoteli, średnie obciążenie za pokój hotelowy według propozycji nowych tabel wynosiłoby 27,85 zł. Pokazuje to rzeczywistą różnicę pomiędzy faktycznie pobieranymi opłatami, a zawartymi w nowych tabelach - podkreśla Węgłowski.

Bogusław Pluta, dyrektor Organizacji Zbiorowego Zarządzania ZPAV uważa, że wprowadzenie nowych stawek rozwiązuje poprzednią - jego zdaniem - niezbyt komfortową sytuację, w której przedsiębiorcy płacili odrębnie każdej organizacji. - Do tej pory głównym powodem skarg użytkowników nie była zwykle wysokość wynagrodzeń, lecz niespójność tabel i mnogość podmiotów inkasujących. Nowe tabele różnicują opłaty w zależności od potencjalnych korzyści, jakie może czerpać przedsiębiorca z eksploatacji praw i co najważniejsze, zawierają stawkę łącznego obciążenia opłatami. Naszym zdaniem, zatwierdzony kształt tabel usuwa w całości wszelkie tego rodzaju problemy - mówi Bogusław Pluta.

Obowiązek ponoszenia opłat za odtwarzanie przez każdą firmę, która w swojej działalności w jakikolwiek sposób wykorzystuje filmy lub muzykę, wynika z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów jest ścigane i wiąże się z groźbą pociągnięcia do odpowiedzialności karnej i cywilnej.

Wszystkie zainteresowane podmioty mają 14 dni od daty odbioru decyzji o wprowadzeniu nowych tabel na wniesienie ewentualnych zażaleń. Mogą to zrobić w Sądzie Okręgowym w Poznaniu, .

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA