PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Suwalska branża turystyczna zdała "unijny" egzamin - szczególnie ci, którzy wybudowali hotele

  • Autor: PAP
  • 29 kwi 2014 09:13

Inwestycje w turystykę to jedna z korzyści integracji europejskiej widoczna w Suwałkach, 70-tysięcznym mieście przygranicznym.

REKLAMA

Dzięki swemu położeniu od granicy z Litwą, która weszła do UE wraz z Polską, Suwałki są typowym przygranicznym ośrodkiem handlowym. Centra handlowe i supermarkety przyciągają na zakupy nie tylko Litwinów, ale także Rosjan i Białorusinów.

Jednak bardziej niż z handlu Suwałki i okolica słyną z turystyki. Jeszcze przed wstąpieniem do UE takie organizacje pozarządowe jak Euroregion Niemen, w skład którego wchodzą samorządy z Suwalszczyzny, korzystały ze środków UE. Od 2004 r. branża turystyczna zaczęła zdecydowanie częściej sięgać po europejskie fundusze.

"Gdyby nie to, większość inwestycji związanych z turystyką nie powstałaby. Hotele, gospodarstwa agroturystyczne, przystanie, plaże - wiele tych inwestycji mamy, bo jesteśmy w Unii" - powiedziała PAP dyrektor Izby Rolniczo-Turystycznej w Suwałkach Elżbieta Niedziejko.

Jej zdaniem branża turystyczna dobrze wykorzystała ten czas. Przykładem może być powstanie zimowego ośrodka narciarskiego w Szelmencie, który przyciąga tysiące turystów i narciarzy. Samorząd woj. podlaskiego, do którego należy ośrodek, nie poprzestał na tym i wykorzystał kolejne środki unijne na nowoczesny wyciąg nart wodnych i plażę w tej miejscowości.

Według informacji urzędu marszałkowskiego w Białymstoku, Suwałki i powiat suwalski w latach 2007-2013 otrzymały dzięki obecności w UE 655 mln zł dotacji do projektów wartych w sumie 1,35 mld zł. Z kolei z informacji z Urzędu Miejskiego w Suwałkach wynika, że w latach 2004-2013 tylko ten samorząd pozyskał 351 mln zł, do inwestycji i projektów wartych 566 mln zł.

Przewodniczący Stowarzyszenia Euroregion Niemen oraz radny sejmiku podlaskiego Cezary Cieślukowski uważa, że inwestycje miejskie były trafione, dobrze służą mieszkańcom i podniosły rangę Suwałk. Zaznaczył, że władze miasta skutecznie wykorzystywały dotąd środki unijne. "Suwałki są w regionie liderem w pozyskiwaniu funduszy unijnych i współpracy europejskiej" - dodał Cieślukowski.

Jego zdaniem mimo wszystko najsłabiej wypadli przedsiębiorcy, którzy niedostatecznie zaangażowali się w rozwój swoich firm z funduszy unijnych. "To jest słabsza strona w naszym mieście. Jedynie branża turystyczna zdała egzamin; szczególnie ci, którzy wybudowali nowoczesne hotele" - dodał Cieślukowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA