PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Światowe Dni Młodzieży: Wielka szansa dla krakowskich hotelarzy?

  • Autor: PAP
  • 22 lip 2016 15:46

Światowe Dni Młodzieży: Wielka szansa dla krakowskich hotelarzy? Kraków, fot. Walter Herz

Do rozpoczęcia Światowych Dni Młodzieży pozostało już tylko kilka dni. Choć zdecydowana większość z grona 600 tys. pielgrzymów znajdzie miejsce w polskich domach, duża część wybiera hotele. To kolejna szansa dla lokalnego rynku.

REKLAMA

Początkowo impreza budziła ogromne nadzieje. Zgodnie z wstępnymi szacunkami, do Krakowa miało przyjechać nawet 2 mln pielgrzymów. Tej liczby na pewno nie uda się osiągnąć. Według obecnych wyliczeń dawną stolicę Polski odwiedzi około 600 tys. zagranicznych turystów.

Mimo, że w większości goście Światowych Dni Młodzieży będą nocowali w kwaterach prywatnych i u polskich rodzin, część grup od dawna rezerwowała pokoje w krakowskich hotelach. Rynek zareagował na to podnosząc ceny, nawet o 50 proc. względem tradycyjnych cen sezonowych.

Czy hotelarze mogą więc rozpocząć czas żniw? Według oficjalnych wypowiedzi oczekiwane zyski nie będą drastycznie wyższe od normalnych w tym okresie. W ciągu całego roku 2015 Kraków odwiedziło ponad 10 mln osób. Biorąc pod uwagę te liczby oraz porównując do liczby oczekiwanych pielgrzymów, nie ma co liczyć na boom.

Nie oznacza to jednak, że Kraków nie skorzysta na ŚDM. Wpływ wydarzenia będzie długofalowy, podobnie, jak było to z Euro 2012. Tak zwany "efekt euro" utrzymywał się przez kilka sezonów, dzięki czemu Kraków, ale również i inne duże miasta Polski, korzystały na większej liczbie turystów. 

W samym Krakowie w 2015 roku (oficjalne dane GUS) działało 133 hoteli. To zdecydowanie największa liczba w Polsce. Dla porównania, druga pod tym względem Warszawa ma zaledwie 73 hotele. W mieście działa 10 hoteli pięciogwiazdkowych (tak, jak w Warszawie), ale pod względem obiektów cztero- i trzygwiazdkowych nie ma sobie równych z żadnym innym miastem. 

Ogólnie w Krakowie jednorazowo w hotelach nocować może 19,1 tys. osób. W minionym roku wykupiono 1,7 mln noclegów. Większym rynkiem jest tylko Warszawa (2,7 mln). Z tego liczba noclegów wykupionych przez turystów zagranicznych przekracza 875 tys.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA