PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Świetlana przyszłość przed PLK? Kilkadziesiąt milionów złotych na inwestycje

  • Autor: PAP
  • 29 maj 2013 15:16

Spółka Polskie Koleje Górskie, która zakupiła w procesie prywatyzacji Polskie Koleje Linowe, zarządzające m.in. kolejką na Kasprowy Wierch w Tatrach, zamierza przeznaczyć kilkadziesiąt mln zł na inwestycje w infrastrukturę turystyczną.

REKLAMA

Polskie Koleje Górskie (PKG) to spółka, której założycielami są podhalańskie samorządy: Miasto Zakopane, Gminy Bukowina Tatrzańska, Kościelisko i Poronin. Jej większościowym akcjonariuszem jest fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners, który posiada ponad 90 proc. akcji.
Prezes funduszu Zbigniew Rekusz poinformował podczas środowej konferencji prasowej w Zakopanem, że w ofercie prywatyzacyjnej wspólnie z samorządami została opracowany dokładny 5-letni plan rozwoju spółki. Zobowiązania inwestycyjne zostały w nim określone na kilkadziesiąt milionów złotych.

"Nie chciałbym dokładnie określać kierunków inwestycyjnych, ale są one związane ze znanymi bolączkami, które dotykają wszystkich turystów odwiedzających ten region" - zaznaczył. Dodał, że za opracowanie konkretnych planów rozwojowych odpowiedzialny jest zarząd spółki.

Według zapowiedzi Rekusza fundusz, po około pięciu latach, będzie chciał wyjść z inwestycji w Polskie Koleje Górskie, a najbardziej prawdopodobnym na chwilę obecną sposobem przeprowadzenia tej operacji, będzie wprowadzenie akcji tej spółki na warszawską giełdę.

"Nie wykluczamy również akwizycji innych spółek tej branży zarówno w Polsce, jak i zagranica w celu konsolidacji" - dodał.

Prezes Mid Europa Partners przyznał, że zakup PKL to pierwsza inwestycja tego funduszu w branży turystycznej. Uważa on, iż sektor ten w okresie średnio- i długoterminowym będzie się "rozwijał i dawał możliwość zarobienia".

"Chcemy poprawić jakość usług (), aby turysta, który przyjedzie na Podhale spotykał się z ofertą podobną, jak w krajach alpejskich, aby zatrzymywał się tutaj a nie jechał dalej" - podkreślił.

Zapowiedział, że podhalańskie gminy, które są mniejszościowym udziałowcem spółki PKG, dzięki zapisom w umowie prywatyzacyjnej i statucie będą miały swoich przedstawicieli w jej organach: radzie nadzorczej i zarządzie. Będą też posiadać głos współdecydujący przy podejmowaniu decyzji o strategicznym znaczeniu dla przyszłości firmy.

Prezes PKG Łukasz Chmielowski pytany przez dziennikarzy, czy zaplanowane inwestycje będą dotyczyły tylko Podhala, czy obejmą też inne miejscowości, w których PKL posiada infrastrukturę narciarską odparł, że dla PKG wszystkie aktywa są istotne."To, że współwłaścicielami PKG są samorządy podhalańskie, nie oznacza że tylko na tym terenie będą się odbywać działania inwestycyjne" - podkreślił.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA