PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Świętokrzyskie odwiedziło 3,5 mln turystów

  • Autor: PAP
  • 28 lut 2014 17:30

3,5 mln turystów odwiedziło w 2013 r. 70 najbardziej atrakcyjnych miejsc województwa - poinformował Urząd Marszałkowski w Kielcach. To prawie trzy razy więcej niż wynosi liczba mieszkańców województwa. Najchętniej odwiedzanym miejscem był Jura Park w Bałtowie.

REKLAMA

Według dyrektora departamentu odpowiedzialnego za turystykę i promocję w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach, Jacka Kowalczyka, wyniki wskazują, że kryzys nie dotknął w szczególny sposób branży turystycznej w regionie, są to dane zbliżone do tych za 2012 r., który był rekordowy dla Świętokrzyskiego.

Urząd Marszałkowski czeka na dane dotyczące liczby wykupionych miejsc noclegowych. "Po trzech kwartałach liczba sprzedanych noclegów przebiła poziom jednego miliona, jest więc szansa, że w skali roku uda nam się osiągnąć wynik z poprzedniego roku (1,4 mln - PAP)" - powiedział w piątek PAP Kowalczyk.

Pobicie rekordu z 2012 r. może być jednak trudne z powodu opóźnionej zimy. W grudniu, z powodu pogody, w regionie nie działał ani jeden wyciąg narciarski, a to mogło się przełożyć na wyniki sprzedaży w hotelach i pensjonatach.

Największym zainteresowaniem, tak jak w latach ubiegłych, cieszył się Jura Park w Bałtowie (powiat ostrowiecki), w którym znajdują się m.in. oryginalnej wielkości modele dinozaurów oraz park prezentujący geologiczną historię Ziemi. W sezonie narciarskim dodatkowych turystów do tego miejsca przyciąga m.in. wyciąg narciarski i przygotowana z myślą o najmłodszych "Wioska św. Mikołaja".

Dużym powodzeniem nadal cieszy się turystyczne i historyczne centrum regionu, czyli Sanktuarium na Świętym Krzyżu, które w 2013 r. odwiedziło prawie 250 tys. turystów oraz Kielce i okolice. Tylko Targi Kielce w ub. roku odwiedziło 217 tys. osób. Z kolei obiekty Muzeum Narodowego zlokalizowane w Kielcach oraz Oblęgorku k. Kielc zobaczyło łącznie ponad 150 tys. zwiedzających.

Zbliżonym zainteresowaniem może pochwalić się uważany za "lokomotywę" regionalnego ruchu turystycznego Sandomierz. Trasę podziemną na Starówce w ub.r. odwiedziło 124 tys. osób. Z kolei na położoną nieopodal Bramę Opatowską, stanowiącą część dawnych założeń obronnych miasta, bilety wstępu kupiło 101 tys. osób. Dobrym wynikiem może pochwalić się także Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, które odwiedziło 86 tys. turystów.

Zaskakująco dobry wynik odnotowały także podkieleckie Chęciny i okolice. Zaskakujący, ponieważ przez cały 2013 r. z powodu prac remontowych zamknięta dla zwiedzających była największa atrakcja miasta - ruiny Zamku Królewskiego, które wcześniej corocznie odwiedzało ponad 100 tys. turystów. Mimo tego atrakcjom gminy udało się przyciągnąć ponad 200 tys. zwiedzających, z czego prawie 100 tys. zdecydowało się obejrzeć "Jaskinię Raj". Niewiele mniej, bo ok. 90 tys., zwiedziło Park Etnograficzny w Tokarni, wchodzący w skład Muzeum Wsi Kieleckiej.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA