PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Świnoujście inwestuje w turystykę morską

  • Autor: PAP
  • 10 gru 2015 07:42

Świnoujście inwestuje w turystykę morską

W 2017 r. ma ruszyć w świnoujskim terminalu budowa nowego stanowiska do obsługi dużych promów, będzie także przebudowa układu kolejowego i drogowego. To element inwestycji usprawniających istniejące połączenie Świnoujście - Trelleborg, które dofinansuje UE.

REKLAMA

Połączenie morskie Świnoujście - Trelleborg ma od 2014 r. status tzw. autostrady morskiej. Dzięki takiemu statusowi kilka dni temu udało się pozyskać środki finansowe na rozwój terminali promowych w tych dwóch portach - poinformowała Monika Woźniak-Lewandowska z Zarządu Morskich Portów w Szczecinie i Świnoujściu.

W ramach inwestycji w Świnoujściu powstanie nowe nabrzeże o długości 290 metrów i trzy place postojowe. W terminalu wybudowane zostaną nowe tory kolejowe, a istniejące będą przebudowane. Powstanie także nowa rampa, galeria pasażerska zostanie przebudowana i pojawi się nowy sprzęt przeładunkowy.

Nowa inwestycja oznacza dla świnoujskiego terminalu promowego duży wzrost konkurencyjności - powiedział prezes Zarządu Morskich Portów w Szczecinie i Świnoujściu Zbigniew Miklewicz.

"Dziś największe promy, które obsługuje terminal, mają 220 metrów. Nowe stanowisko promowe pozwoli przyjmować promy o długości 265 metrów, a tendencja w przewozach morskich jest taka, że do eksploatacji wchodzą coraz większe jednostki, które umożliwiają przewóz większej ilości towarów, co jest bardziej opłacalne dla przewoźników" - dodał Miklewicz.

"W przyszłym roku zakończą się prace projektowe - tak, żeby budowa mogła ruszyć w 2017 r. Całość ma być gotowa w 2020 r." - powiedział Miklewicz.

Inwestycje w świnoujskim terminalu mają przystosować infrastrukturę terminala do obsługi tzw. transportu intermodalnego, w którym wykorzystuje się więcej niż jeden rodzaj transportu.

Przedsięwzięcie realizowane będzie wraz z portem i gminą Trelleborg. Szwedzi mają rozbudować swój port do obsługi promów o długości 240 metrów.

Całkowita wartość przedsięwzięcia w obu portach to blisko 30 mln euro. Inwestycje stanowią element unijnego projektu, który ma usprawnić tzw. łańcuchy transportowo-magazynowe między Skandynawią i Europą Południową, obejmujące m.in. korytarz transportowy Bałtyk - Adriatyk.

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA jest spółką akcyjną z większościowym udziałem skarbu państwa. Zarządza dwoma portami - w Szczecinie i Świnoujściu. W porcie w Świnoujściu znajduje się przede wszystkim terminal dla suchych ładunków masowych oraz terminal promowy. Port w Szczecinie obsługuje zarówno ładunki drobnicowe - w tym kontenery, wyroby hutnicze i ładunki wielkogabarytowe, jak również ładunki masowe - suche i płynne. Oba porty oferują także usługi przeładunkowo-składowe towarów rolno-spożywczych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA