PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Termy w Lidzbarku Warmińskim wciąż pod lupą prokuratury

  • Autor: PAP
  • 17 sty 2014 17:13

Białostocka prokuratura przedłużyła śledztwo w sprawie budowy term w Lidzbarku Warmińskim. Zawiadomienie złożone przez posłankę PO informuje o możliwości nadużycia zaufania przez zarządu powiatu lidzbarskiego.

REKLAMA

Śledztwo wszczęto kilka miesięcy temu po zawiadomieniu złożonym przez poseł Lidię Staroń (PO) - o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z budową Term Warmińskim w Lidzbarku Warmińskim.

Sprawa dotyczy m.in. możliwości nadużycia zaufania przez zarząd powiatu lidzbarskiego. Miałoby ono polegać na tym, że zarząd zaczął realizować inwestycję m.in. wbrew posiadanym opiniom geologiczno-hydrologicznym, leczniczym i innym ekspertyzom, wskazującym na brak podstaw ekonomicznych dla tej budowy. W wyniku tych decyzji powiat miałby ponieść szkody finansowe sięgające 17,5 mln euro.

Prokuratura bada też, czy doszło do przestępstwa niedopełnienia obowiązków przez marszałka województwa warmińsko-mazurskiego. Chodzi o podpisanie umowy na wsparcie inwestycji pieniędzmi z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa - bez wzięcia pod uwagę opinii i ekspertyz.

Sprawa trafiła do Białegostoku po decyzji o przekazaniu jej poza województwo warmińsko-mazurskie. Szefowa białostockiej prokuratury rejonowej Urszula Sieńczyło powiedziała PAP, że wciąż trwa analiza dokumentacji i dopiero wtedy zapadną decyzje, jakie działania podejmą śledczy.

Na razie postępowanie prowadzone jest w sprawie, nikomu nie postawiono zarzutów.

Realizowana przez powiat lidzbarski, w partnerstwie z miastem Lidzbark Warmiński, budowa Term Warmińskich ma kosztować 96 mln zł. Dofinansowanie unijne inwestycji ma wynieść 66 mln zł - z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury 2007-2013.

Budowa - rozpoczęta w 2012 r. - ma się zakończyć w sierpniu br.; inwestor zakłada, że pierwsi turyści będą mogli skorzystać z term na przełomie października i listopada. Jak powiedział PAP w piątek starosta lidzbarski Jan Harhaj, budowa jest już "pod dachem", trwają prace wykończeniowe, m.in. instalowane są niecki basenowe.

Budowa wzbudziła wątpliwości m.in. dlatego, że woda, która zasilać będzie kompleks lidzbarskich basenów, ma temperaturę 24 st. Celsjusza i będzie wymagała podgrzania. Jakiś czas temu niemiecki "Der Spiegel" umieścił projekt na liście "euroabsurdów".

Budowa Term Warmińskich była tematem wielu sesji sejmiku warmińsko-mazurskiego. Radni PiS krytykowali ją, oceniając jako "nietrafioną inwestycję finansowaną ze środków unijnych, która podważa zaufanie do samorządu".

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA