PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

To jest rekordowy rok dla krakowskiej turystyki

  • Autor: PAP
  • 01 gru 2016 17:09

To jest rekordowy rok dla krakowskiej turystyki Kraków, Pixabay

Kraków w tym roku odwiedziło 12,15 mln osób, z tego 8,5 mln to turyści, którzy nocowali - wynika z badań Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Odwiedzających było o 2,1 mln więcej niż w 2015 r. Tak znaczący wzrost to wpływ m.in. Światowych Dni Młodzieży.

REKLAMA

Raport dotyczący ruchu turystycznego przedstawiono w czwartek podczas XXVIII Forum Turystyki.

- To dla Krakowa rekordowy rok. Ponad dwumilionowy wzrost liczby odwiedzających, to obok Światowych Dni Młodzieży, rezultat stałego wzrostu ruchu turystycznego, który obserwujemy od kilku lat - mówił dziennikarzom zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig. Jak podkreślił, w Krakowie nie ma już martwego sezonu turystycznego - miejsca hotelowe są zajęte przez cały rok. - Wynika to m.in. z faktu, że mamy dwa obiekty, które przyciągają gości spoza Krakowa: Centrum Kongresowe ICE i Tauron Arenę, w której odbyło się sporo imprez sportowych o randze europejskiej - powiedział Kulig.

Jak podkreślił, ogromny wpływ na rozwój turystyki ma liczba połączeń lotniczych miasta ze światem. - Dla mnie osobiście bardzo pożądanym turystą byłby turysta azjatycki. Uważam, że Chińczycy, Japończycy są coraz bardziej aktywni, co widać chociażby w Pradze. Niestety Kraków połączeń z tym rejonem świata jeszcze nie ma - mówił Kulig.

Przyszłoroczne kampanie promujące miasto mają być zharmonizowane z nowymi połączeniami lotniczymi. - Chcemy mocno wejść z promocją miasta w Lourdes. Uważamy, że ta grupa turystów, to ci, którzy chętnie zobaczyliby także Kraków w związku z kultem Bożego Miłosierdzia - powiedział zastępca prezydenta.

Z badań ruchu turystycznego, które dla Urzędu Miasta Krakowa przeprowadziła Małopolska Organizacja Turystyczna wynika, że w 2016 r. goście wydali w Krakowie 5 mld 400 mln zł (bez kosztów dojazdu i opłaconego wcześniej noclegu) - o 950 mln więcej niż w 2015.

Turyści krajowi podczas pobytu w Krakowie wydają średnio ok. 340 zł na osobę, obcokrajowcy ok. 835 zł. Najwięcej wydają Norwegowie (ponad 1900 zł), Kanadyjczycy (1750 zł), Japończycy (ok. 1400 zł), Duńczycy (ok. 1300 zł), Belgowie i Brytyjczycy (prawie 1000 zł). Najmniej - Polacy (340 zł), Czesi i Węgrzy (odpowiednio 354 zł i 326 zł).

Wśród turystów: 5 mln 850 tys. to przyjezdni krajowi, a 2 mln 650 tys. zagraniczni. Jako główny cel pobytu w Krakowie Polacy wskazywali w badaniu: zwiedzanie zabytków, wypoczynek, a na trzecim miejscu odwiedziny krewnych, a przyjezdni z zagranicy - zabytki i wypoczynek. Zdecydowana większość osób organizuje podróż do Krakowa samodzielnie.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Grano Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA