PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Toruń: Wmurowano kamień węgielny sali widowiskowo-kongresowej

  • Autor: PAP
  • 29 paź 2013 14:22

Kamień węgielny pod budowę sali widowiskowo-kongresowej wmurowano we wtorek w Toruniu. Budowla powstanie w 25 miesięcy i ma kosztować 158 mln zł; część pieniędzy miasto otrzyma z funduszy unijnych.

REKLAMA

Na placu budowy, położonym w centrum Torunia, na obrzeżach Starego Miasta, pierwsze prace rozpoczęły się już wiosną. Wykonawcy inwestycji - konsorcjum firm Mostostal Warszawa SA (lider) i Acciona Infrastructuras SA (partner) do końca tegorocznego sezonu budowlanego planuje osiągnąć poziom 0.

Inwestycję, której całkowita wartość to około 225 mln zł, zaliczono do kluczowych przedsięwzięć Regionalnego Programu Operacyjnego, w związku z czym Toruń otrzymał przyrzeczenie dofinansowania z funduszy unijnych w wysokości 55 mln zł. Budowa sali, zgodnie z pierwotnymi założeniami, powinna być już zakończona.

Duże opóźnienia spowodowało już na starcie wyegzekwowanie od hiszpańskiego projektanta kompletnej i poprawnej dokumentacji budynku. Kolejny poślizg wymusiło niepowodzenie pierwszego przetargu na wykonawcę sali, gdyż uczestnicy zaproponowali kwoty znacznie przewyższające wstępny kosztorys i możliwości budżetu miasta.

Umowa o dofinansowaniu projektu ma charakter warunkowy. Aby miasto otrzymało unijne dofinansowanie wykonawca musi ukończyć wszystkie prace i rozliczyć przedsięwzięcie do końca czerwca 2015 roku.

Projekt sali koncertowej na Jordankach wybrano w 2008 roku w międzynarodowym konkursie. Spośród złożonych 22 koncepcji, międzynarodowe jury za najlepszy projekt uznało dzieło hiszpańskiej pracowni Menis Arquitectos, prowadzonej przez Fernando Menisa.

W wielofunkcyjnym obiekcie znajdą się: sala z widownią na 900 miejsc, ze sceną posiadającą kanał orkiestrowy, sala na 300 miejsc, wraz ze sceną, a także pomieszczenia techniczne i socjalne, pozwalające na realizację dużych przedsięwzięć artystycznych. W sąsiedztwie ma powstać parking na 185 samochodów.

Budowla ma składać się z kilku modułów, połączonych od góry szklanymi taflami, wprowadzającymi do wnętrza światło. Przewidziano mechanizmy ścienne i stropowe, umożliwiające łączenie lub odgradzanie wnętrz. System podwójnych ścian budynku ma zapewnić oszczędność ciepła i dobrą izolację sali koncertowej od ulicznego hałasu.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA