PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Tradycyjny biznes hotelarski czeka rewolucja

  • Autor: Propertynews.pl
  • 27 paź 2015 09:54

Tradycyjny biznes hotelarski czeka rewolucja Franz Jurkowitsch, prezes firmy Warimpex

Klasyczne kontrakty dzierżawy, przypominające umowy najmu w sektorze biurowym, to wciąż rzadkość na polskim rynku hotelarskim. O tym, kiedy takich umów będzie w naszym kraju więcej oraz gdzie tkwi największy potencjał do dalszego rozwoju branży, rozmawiamy z dr. Franzem Jurkowitschem, prezesem firmy Warimpex.

REKLAMA

W Niemczech wolumen transakcji hotelowych wynosi 2,7 mld euro rocznie. W Polsce to zaledwie 100-150 mln euro. Dlaczego sektor hoteli w naszym kraju jest nadal marginalnym elementem całego rynku inwestycyjnego?

Powód jest prosty i ma podłoże historyczne. Ze względu na federalną strukturę Niemcy mają sześć lub nawet siedem dużych miast, które w równym stopniu są cenne dla inwestorów. Najstarszy przemysł rozwinął się na terenie Dusseldorfu. Monachium bardzo intensywnie rosło w ciągu ostatnich 10 lat, tak samo jak Berlin, Stuttgart lub Hamburg – te wszystkie ośrodki są atrakcyjne dla inwestorów.

Natomiast w Polsce na rynku hotelowym istnieje jedno „centrum”, którym jest Warszawa. Inne lokalizacje są punktami drugiej kategorii. Jednakże od niedawna zainteresowanie międzynarodowych inwestorów innymi polskimi miastami znacznie wzrasta. 

Czy na liczbę transakcji ma wpływ rodzaj zawieranych umów między sieciami hotelowymi a inwestorami? 

Myślę, że tak. Rynek niemiecki jest w dużej mierze napędzany kontraktami dzierżawnymi operatorów hoteli, które nie są tak powszechne w regionie CEE, w tym w Polsce. Dzierżawa, tak jak w Niemczech czy Zachodniej Europie, jest przede wszystkim produktem dojrzałego rynku – mamy sektor, na którym jest obecnych kilkuset konkurentów, znamy poziom cen i wiemy, gdzie jest największe obłożenie. To tworzy swego rodzaju duży tort, z którego każdy może ukroić swój kawałek. 

Na polskim rynku tak dużego tortu, z klarowną kombinacją turystyki wypoczynkowej oraz przemysłu  konferencji i spotkań ludzi biznesu, wciąż nie ma. 

Jednak, jeśli spojrzeć na to, ile nowych produktów pojawiło się w Warszawie w ostatnim czasie, można zauważyć, że Polska staje się coraz bardziej ustabilizowanym rynkiem i być może, kiedy już osiągnie pewien konkretny poziom stabilności, skłonność do podjęcia ryzyka, jakim jest dzierżawa, będzie większa. Na razie to ryzyko podejmują przede wszystkim deweloperzy, a rzadziej operatorzy hoteli.  

Jakie kontrakty są najpopularniejsze na polskim rynku hotelowym?

Najpopularniejsze są kontrakty menedżerskie. Czasem zdarzają się także umowy franczyzowe.

Jak wyglądają stopy zwrotu z inwestycji hotelarskich w Polsce i regionie CEE w porównaniu do Europy Zachodniej?

Ciężko dokonać takiego porównania. Jeśli porównać Warszawę z innymi stolicami europejskimi, takimi jak Berlin czy Wiedeń, ta różnica wynosi pomiędzy 50 a 100 punktów stopy procentowej.  Jednak jeśli chodzi o zysk, Warszawa w dalszym ciągu plasuje się bardzo blisko głównych wskaźników zachodniej Europy. Nie ma tu wielkiej różnicy, a to bardzo dobry znak.

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Professionals Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA