PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Trzy inwestycje finansowane z unijnej inicjatywy Jessica

  • Autor: PAP
  • 11 lip 2013 15:10

Łącznie ponad 19 mln zł będzie kosztowała przebudowa kina Goplana a także modernizacja Uzdrowiska Połczyn w Połczynie Zdroju i przebudowa hotelu Widok w Wałczu. Cześć pieniędzy na inwestycje w Zachodniopomorskiem pochodziła będzie z unijnego programu Jessica.

REKLAMA

W czwartek w Szczecinie poinformowano o trzech kolejnych podpisanych umowach na rewitalizację obszarów miejskich.

Zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz mówił, "Jessica dotyczy projektów, które mają rewitalizować, czyli przywracać piękno oraz funkcjonalność zdewastowanym i często zdegradowanym przestrzeniom publicznym na terenach miast naszego województwa"-powiedział.

Geblewicz dodał, że większości projektów dofinansowanych w województwie z inicjatywy Jessica to przedsięwzięcia o wysokiej stopie zwrotu. "Nie są to przestrzenie, które w pierwszej kolejności chcielibyśmy rewitalizować. Zależałoby nam, żeby były to przestrzenie o funkcjach m.in. mieszkalnych, których bardzo dużo jest w naszych miastach i miasteczkach"- powiedział Geblewicz. Jego zdaniem, w przyszłej perspektywie unijnej, poza inwestycjami komercyjnymi, takie dofinansowania powinny obejmować także inwestycje o mniejszym zwrocie.

W Połczynie Zdroju pożyczka w ramach inicjatywy Jessica pozwoli przebudować dawne kino Goplana i zrewitalizować cześć zabytkowej starówki. W kinie ma powstać nowoczesne centrum kulturalne, znajdzie się w nim m.in. klimatyzowana sala na ponad 300 miejsc , w której będzie można organizować występy artystyczne i pokazy filmowe. Całkowita wartość projektu to ponad 5 mln zł, blisko 3,7 mln to pożyczka z inicjatywy.

Nieco ponad 4,8 mln zł będzie kosztowała przebudowa i rozbudowa bazy zabiegowej w Zakładzie Lecznictwa Uzdrowiskowego Borkowo a także modernizacja zaplecza gastronomicznego Sanatorium Gryf, które wchodzą w skład Uzdrowiska Połczyn. Pożyczka w ramach programu to ponad 3,5 mln zł.

W Wałczu, za ponad 9,5 mln zł., zmodernizowany i rozbudowany zostanie hotel Widok. W tym przypadku pożyczka z programu to ponad 5,2 mln zł.

Bank Ochrony Środowiska, który rozdysponowuje środki programu Jessica w województwie zachodniopomorskim (poza wydzielonym Szczecińskim Obszarem Metropolitalnym), podpisał 9 umów na projekty rewitalizacyjne; ich łączna wartość ponad 67 mln zł. Bank jest pierwszym w Europie, który rozdysponował wszystkie przyznane mu środki z programu Jessica.

W Zachodniopomorskiem podpisano łącznie 13 umów na realizację projektów miejskich w ramach Jessica, z programu przyznano już ponad 100 mln zł.

Unijny program Jessica (Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas) to inicjatywa powstała we współpracy Komisji Europejskiej z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI). Jej celem jest wspieranie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich. Program ten pozwala na wykorzystanie funduszy strukturalnych UE w systemie zwrotnym, oferując np. na atrakcyjnych warunkach pożyczki lub gwarancje. Projekty realizowane w ramach funduszu łączą element komercyjny (projekty muszą generować dochód) oraz społeczny - poprawiają atrakcyjność wspieranych obszarów, nadają im nowe funkcje i podnoszą jakość życia mieszkańców.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Orbis

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA