PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Turysta potrzebny od zaraz

  • Autor: propertynews.pl
  • 22 lut 2013 09:55

Turysta potrzebny od zaraz

Niewielka liczba turystów odwiedzających Poznań to największa bolączka sektora hotelarskiego w tym mieście. Bez skutecznej walki o gości indywidualnych oraz promocji miasta i regionu jako destynacji turystycznej, w dłuższej perspektywie rozwój tej branży będzie bardzo utrudniony - uważają uczestnicy konferencji Property Forum Poznań, która odbyła się 19 lutego w Poznaniu.

REKLAMA

W woj. wielkopolskim działa ok. 220 hoteli z 8,5 tys. pokoi, z czego ok. 50 z 3,3 tys. pokoi znajduje się w Poznaniu. Według danych Międzynarodowych Targów Poznańskich miasto jako ośrodek targowy i kongresowy zapewnia branży hotelarskiej gości potrzebujących 300 tys. noclegów rocznie. Problem w tym, że biznesmeni zapełniają hotele tylko w ciągu tygodnia.

- Poznańscy hotelarze potrzebują turystów, którzy wypełnialiby hotele w weekendy, okresach wakacyjnych i świątecznych - podkreśla Beata Nawrot, dyrektor sprzedaży i marketingu, Sheraton Poznań, Starwood Hotels & Resorts Poland, członek Wielkopolskiej Komisji Kategoryzacyjnej. - Dywersyfikacja przychodów poprzez zwiększenie przyjazdów turystów indywidualnych wzmocniłaby pozycję, wyniki i produktywność poznańskich hoteli - dodaje.

Przeważający udział gości biznesowych w sprzedawanych noclegach notują też poznańskie hotele sieci Orbis. - Mamy tys. pokoi w Poznaniu, a 77 proc. naszych klientów stanowią goście biznesowi. Efekt jest taki, że w weekendy - ze względu na mały ruch turystyczny w mieście - obłożenie jest bardzo niskie, a średnioroczna frekwencja w hotelach w mieście w ostatnich latach oscyluje na poziomie 42-45 proc. - podkreśla Ireneusz Węgłowski, wiceprezes Orbis SA.

Między innymi z tego powodu w 2012 roku Orbis pozbył się 360-pokojowego hotelu Polonez w tym mieście. - Był to przestarzały obiekt, wymagający znaczących nakładów inwestycyjnych, ale tak naprawdę transakcja ta to odpowiedź na pytanie, jak oceniamy kondycję rynku hotelarskiego w Poznaniu. Gdyby był to dobry rynek, a wskaźniki byłyby na dobrym poziomie, nie zdecydowalibyśmy się na ten ruch. Dziś nie poświęcilibyśmy nawet złotówki na nowy hotel w stolicy Wielkopolski - podsumowuje Ireneusz Węgłowski.

Poznański rynek hotelarski, tak jak i inne regiony naszego kraju, odczuł skutki kryzysu gospodarczego. W 2009 roku nastąpił tu silny spadek obłożenia hoteli, a lata 2010-2011 były okresem nadrabiania strat. - Było to o tyle trudne, że Poznań jako miasto biznesowo-targowe nie zrekompensował sobie niskiego obłożenia przyjazdami turystów, których w porównaniu do innych części Polski jest tu naprawdę niewiele - podkreśla Janusz Mitulski, partner, Horwath HTL. Jak dodaje, region nie jest uważany za typową destynację turystyczną, co jest największym problemem poznańskich hotelarzy.

  • anonimus 2013-02-25 21:59:47
    To proszę sprawdzić aktualne ceny na booking czy HRS- porównać. Są bardzo atrakcyjne. Można też zauważyć, że w weekendy hotele robią co mogą aby zachęcić do odwiedzania Poznania- obniżają oferty, tworzą ciekawe pakiety- atrakcyjne cenowo!Tylko promocja miasta jest słaba i nikt nie wie po co miałby przyjechać do Poznania. W tym jest problem- hotelarze są otwarci na turystów.
  • biznesmen turysta 2013-02-25 10:25:39
    Gdzie są najdroższe hotele w Polsce? Poznań. Nie znajdzie się hotelu, gwiazdkowego ponizej 200zł. Gdyby na weekendy ceny malały to wszyscy przedsiębiorscy w mieście by skorzystali. Wszyscy podkreślali, że Poznań jest dobrze skomunikowany i dlatego nikt nie zostaje na noc. Podam przykład: odkąd otwarto odcinek A2 do granicy, ceny w hotelach wzrosły. To ja się pytam gdzie tu logika?

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Professionals Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA