PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Turystyczna zagadka

  • Autor: propertynews.pl
  • 07 maj 2014 12:44

Turystyczna zagadka

Analizując ostatnie dane dotyczące turystyki w Polsce, można odnieść wrażenie, że jej rozwój utknął w martwym punkcie. Eksperci studzą jednak emocje i prognozują, że ten rok przyniesie lepsze wyniki i dla turystyki, i dla hotelarstwa. W dłuższej perspektywie "z pomocą" przyjdą nam zaś turyści z Azji i Ameryki Łacińskiej.

REKLAMA

Polska branża turystyczna rozwija się z każdym rokiem. Rośnie baza obiektów noclegowych, jak i jakość usług. W styczniu 2014 roku w kraju działało 2280 skategoryzowanych hoteli - o 67 więcej niż rok wcześniej.

Jednak 2013 roku właściciele hoteli w Polsce nie zaliczą do najlepszych. Według danych STR Global, przychody tych obiektów spadły średnio o ok. 5 proc. rok do roku, a średnia cena za nocleg o blisko 10 proc. Największe spadki odnotowano we Wrocławiu, w Warszawie i Poznaniu. Najmniejsze w Krakowie i Trójmieście.

- Rok 2013 charakteryzował się bardzo słabym pierwszym półroczem - spadki RevPAR w niektórych miastach były dwucyfrowe - i zdecydowanie lepszymi wynikami w II połowie roku. Dane te porównujemy jednak do rekordowego 2012 roku - okresu Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA Euro 2012 - zwraca uwagę Janusz Mitulski, partner w firmie Horwath HTL oraz wiceprezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.

Niestety, mało optymistyczne wydają się także ubiegłoroczne wpływy z turystyki odprowadzane do budżetu państwa. W 2013 roku branża turystyczna dołożyła do polskiego PKB 85,7 mld zł, co stanowiło jedynie 5,3 proc. wszystkich składowych wobec 6 proc. w 2012 roku. Odejmując środki pochodzące np. z usług budowlanych związanych z tworzeniem nowych miejsc noclegowych, sama turystyka wygenerowała do PKB mniej niż połowę tej sumy - 34,7 mld zł, czyli tylko 2,1 proc.

Według danych World Travel & Tourism Council, taki wynik jest nie tylko poniżej średniej europejskiej, ale też niektórych krajów w regionie. Czy to oznacza, że rozwój polskiej turystyki zatrzymał się? Niekoniecznie.

Jest potencjał, potrzebna promocja
World Travel & Tourism Council prognozuje, że w tym roku ogólna liczba miejsc pracy stworzonych dzięki turystom w Polsce ma wzrosnąć do ponad 800 tys., a branża po raz pierwszy zasili PKB kwotą 90 mld zł.

Już w ubiegłym roku - jak wynika z danych Ministerstwa Sportu i Turystyki - liczba zagranicznych turystów odwiedzających Polskę była wyższa o 7 proc. rok do roku i wyniosła ok. 15,8 mln osób. Ich wydatki wzrosły o 11,5 proc. i sięgnęły ok. 39,8 mld zł.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA