PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Turystyczna zagadka

  • Autor: propertynews.pl
  • 07 maj 2014 12:44

Turystyczna zagadka

Analizując ostatnie dane dotyczące turystyki w Polsce, można odnieść wrażenie, że jej rozwój utknął w martwym punkcie. Eksperci studzą jednak emocje i prognozują, że ten rok przyniesie lepsze wyniki i dla turystyki, i dla hotelarstwa. W dłuższej perspektywie "z pomocą" przyjdą nam zaś turyści z Azji i Ameryki Łacińskiej.

REKLAMA

Polska branża turystyczna rozwija się z każdym rokiem. Rośnie baza obiektów noclegowych, jak i jakość usług. W styczniu 2014 roku w kraju działało 2280 skategoryzowanych hoteli - o 67 więcej niż rok wcześniej.

Jednak 2013 roku właściciele hoteli w Polsce nie zaliczą do najlepszych. Według danych STR Global, przychody tych obiektów spadły średnio o ok. 5 proc. rok do roku, a średnia cena za nocleg o blisko 10 proc. Największe spadki odnotowano we Wrocławiu, w Warszawie i Poznaniu. Najmniejsze w Krakowie i Trójmieście.

- Rok 2013 charakteryzował się bardzo słabym pierwszym półroczem - spadki RevPAR w niektórych miastach były dwucyfrowe - i zdecydowanie lepszymi wynikami w II połowie roku. Dane te porównujemy jednak do rekordowego 2012 roku - okresu Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA Euro 2012 - zwraca uwagę Janusz Mitulski, partner w firmie Horwath HTL oraz wiceprezes Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego.

Niestety, mało optymistyczne wydają się także ubiegłoroczne wpływy z turystyki odprowadzane do budżetu państwa. W 2013 roku branża turystyczna dołożyła do polskiego PKB 85,7 mld zł, co stanowiło jedynie 5,3 proc. wszystkich składowych wobec 6 proc. w 2012 roku. Odejmując środki pochodzące np. z usług budowlanych związanych z tworzeniem nowych miejsc noclegowych, sama turystyka wygenerowała do PKB mniej niż połowę tej sumy - 34,7 mld zł, czyli tylko 2,1 proc.

Według danych World Travel & Tourism Council, taki wynik jest nie tylko poniżej średniej europejskiej, ale też niektórych krajów w regionie. Czy to oznacza, że rozwój polskiej turystyki zatrzymał się? Niekoniecznie.

Jest potencjał, potrzebna promocja
World Travel & Tourism Council prognozuje, że w tym roku ogólna liczba miejsc pracy stworzonych dzięki turystom w Polsce ma wzrosnąć do ponad 800 tys., a branża po raz pierwszy zasili PKB kwotą 90 mld zł.

Już w ubiegłym roku - jak wynika z danych Ministerstwa Sportu i Turystyki - liczba zagranicznych turystów odwiedzających Polskę była wyższa o 7 proc. rok do roku i wyniosła ok. 15,8 mln osób. Ich wydatki wzrosły o 11,5 proc. i sięgnęły ok. 39,8 mld zł.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Best Western Hotels & Resorts Partner serwisu - Chopin Airport Partner serwisu - Hotel Professionals Partner serwisu - Orbis

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA